Arnavutköy Motorlu Kurye Hizmetleri

Arnavutköy Acil Kurye Hizmetleri

Motorlu kurye hizmetleri son yıllarda oldukça popüler hale gelmeye başlamıştır. Kargo firmalarının acele gönderilere yetişmekte zorlanmaya başlaması ve müşterilerin gönderinin teslim edilmesinden çok zamana önem vermesi bu ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Özellikle İstanbul gibi yolun bazı durumlarda tüm günü alabildiği şehirlerde motor kurye hizmetinin değeri tartışılmaz seviyededir. Arnavutköy ve çevresinde de bu hizmeti sunan firmalar mevcuttur. Arnavutköy motorlu kurye hizmetleri hakkında bilinmesi gerekenler de bu yazıda ele alınmıştır.

Motor Kurye Firmaları ile Kargolar Arasındaki Fark

Kurye firmalarının kargolardan pek çok farkı vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi, kargo firmalarında bulunan formalitelerin motor kurye firmalarında bulunmuyor olmasıdır. Dağıtım, şube teslimatı, paketleme, kayıt, transfer ve bekleme gibi prosedürler motor kurye firmaları yönünden söz konusu olmayacaktır.

Kurye tarafından gönderiler kapıdan teslim alınacak ve doğrudan adrese yönelerek en kısa sürede teslim edilecektir. Oysaki kargo firmaları bu gibi prosedürlerle ilgilenmek durumunda olduğundan ötürü aynı şehir içinde teslimat yapılacak olsa dahi teslimat en erken bir iş günü sürecektir.

Kuryeyi Canlı Takip Etme Olanağı

Motor kurye firmalarının pek çoğu müşterilerine kuryeyi canlı takip etme olanağı tanımaktadır. Kurye gönderiyi teslim aldığı esnada göndericiye bir takip kodu verecektir. Akabinde motor kurye firmasına ait uygulamaya girilerek bu kod vasıtasıyla kuryenin nerede olduğu görülebilecek, ne zaman teslim edileceğine dair ortalama bir zaman da tahmin edilebilecektir.

Bazı firmalar ise canlı takip olanağı sunmamakla beraber bu gönderi kodu vasıtasıyla gönderinin yolda olup olmadığı, akıbeti görüntülenebilecektir. Ayrıca pek çok firma gönderi alıcısına teslim edildiği anda müşterilerine kısa mesaj gönderecek ve gönderinin teslim edildiğini bu yolla bildirecektir.

Motor Kurye Fiyatlarını Neler Etkiler?

İstanbul ve çevresinde çok sayıda motor kurye firması yer aldığından dolayı net bir fiyat vermek mümkün değildir. Ancak hangi firma olursa olsun fiyatları etkileyecek olan faktörler bellidir.

Bunlar;

  • Gönderici ve alıcı arasındaki mesafe,
  • Eğer varsa ek hizmetler,
  • Paketin ağırlığı ve boyutu,
  • Firmanın kurumsallığı,
  • Motorların sahip olduğu donanımlar

Elbette net bir fiyat alabilmek için muhakkak firmalarla iletişime geçmek gerekmektedir. Nihai fiyat her zaman için kurye talep edilmeden hemen önce öğrenilebilecektir.

Motor Kurye Firmaları ile Hangi Ürünler Taşınamaz?

Motor kurye firmaları ile taşınabilecek sayısız gönderi vardır. Hatta pek çok kimse evrak ve dosya gönderilerini dahi bu yolla taşıtmaktadır. Ancak yasalar ya da firma politikaları doğrultusunda belirlenmiş olan bazı sınırlar da bulunmaktadır. Bu bağlamda motor kurye firmaları her şeyden önce posta tekelinde yer alan mektup gönderilerini kabul edemeyecektir.

Ayrıca canlı veya ölü hayvanlar, çok çabuk bozulabilecek gıda ürünleri, mücevher ve çeşitli değerli taşlar, para veya altın, organ ve dokular, patlayıcı ve yanıcı maddeler ile bulundurulması suç olan maddeler motor kurye firmalarınca kabul edilemeyecektir.

Sigortalı Taşımacılığın Önemi

Motor kurye firmalarının pek çoğu sigortalı taşımacılık hizmeti sunmaktadır. Ancak yine de göndericiler taşımacılık hizmetinin sigortalı olup olmadığını teyit etmeli ve buna göre o firmayla çalışmaya karar vermelidir. Motor kurye hizmetinin sigortalı olarak sunulması kurye firmasının kendisine ve yaptığı işe duyduğu saygı yönünden de son derece önemlidir.

Bu sayede hem müşterilerinin mağdur olmasını engellemek yönünden olumlu bir imaj edinecek hem de müşterilerin gönderilerinin hasar görmesi durumunda bu zararların tazmin edilmesi rahatlıkla mümkün olabilecektir. Böylece firma personeli de zararı karşılama konusunda zor duruma düşmeyecektir. Ne de olsa pek çok zaman hayli yüksek değerlere sahip gönderiler de motor kurye firmalarıyla taşınmaktadır.

Paylaş
Başa Dön