Bahçelievler Motorlu Kurye Hizmetleri

Motorlu kurye hizmetlerinin en yaygın tercih edildiği illerden biri olan İstanbul’un Bahçelievler bölgesinde trafik sorunu sık sık gündeme gelmektedir. Bu nedenle gönderileri bir yerden başka bir yere götürmek de günün tamamının yok olmasına neden olabilir. İşte bu zaman kaybının önüne geçmek adına Bahçelievler motorlu kurye hizmetleri tercih edilmektedir. Motorlu kurye hizmeti hızlı ve pratik hizmet anlayışıyla hayatı kolaylaştıracak, pek çok eşyanın güvenle ve ivedilikle teslim edilmesini sağlayacaktır.

Motor Kuryelerin Kargo Firmalarından Farkı

Kurye firmaları, kargo firmalarına kıyasla çok daha hızlı bir şekilde gönderi teslimatı gerçekleştirmektedir. Bu durumun en önemli sebeplerinden biri de kargo firmalarındaki prosedürlerin motor kurye firmalarında bulunmuyor oluşudur. Kurye firmaları elbette pek çok prosedürden müşterilerini muaf tutarak teslimat hizmetini sunacaktır. Bunların başında dağıtım gelir.

Motor kuryeler, kapıdan teslim aldıkları ürünü doğrudan yeni adrese yönlendirecek ve herhangi bir yere uğramadan teslimatı gerçekleştirmeye odaklanacaktır. Ayrıca paketleme, şube işlemleri ve aktarma gibi formaliteler bulunmayacaktır. Bu sayede kargo firmalarında en erken bir iş günü olan teslimat süresi, motor kuryeler sayesinde bir saatten daha kısa bir süreye dahi düşebilecektir.

Motorlu Kurye Firmaları Paketleme Hizmeti Sunar mı?

Paketleme, hizmetin geneline bakıldığı zaman motorlu kurye firmaları tarafından sunulmayan bir hizmettir. Kuryeler tarafından teslim alınan gönderiler, teslim alındığı haliyle alıcısına doğru yola çıkacaktır. Bu nedenle göndericilerin paketlemeyi eksiksiz ve düzenli bir şekilde gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Her ne kadar bazı motorlu kurye firmaları ek ücret karşılığı paketleme hizmeti sunuyor olsa dahi bunun son derece nadir olduğu unutulmamalıdır. Motorlu kurye firmaları yalnızca kendilerine teslim edilen paketin güvenle alıcısına teslim edilmesini taahhüt edebilecektir.

Sigortalı Taşımacılığa Özen Gösterilmeli

Motor kuryelerle taşınan ürünlerin sigortalı olarak taşınması da yerinde bir tercih olacaktır. Zira gönderilerin değeri bazı durumlarda son derece yüksek olabilir. Yolda bu gönderilerin hasar görmesi durumunda doğacak zararların tazmin edilmesinde firma personeli çok zorlanabileceği gibi gönderi sahipleri de bundan zarar görebilir.

Oysaki taşımacılık sigortalı gerçekleştirilmiş olsaydı zarar sigorta şirketleri tarafından rahatlıkla tazmin edilebileceği gibi firma personeli de zor durumda kalmayacaktı. Bunun yanında motor kurye firmalarının gerçekleştirdiği sigortalı taşımacılığın kapsamının ne olduğuna da dikkat edilmesi gerekir. Zira bazı zararlar sigorta kapsamı dışında olabilir ve bu durum da özellikle kıymetli gönderilerde sorun yaratabilir.

Motor Kurye Firmaları Her Gönderiyi Kabul Edebilir mi?

Motor kurye firmalarının kabul edebileceği gönderi türünde bazı sınırlamalar söz konusu olabilir. Bu sınırlamaların kaynağı firmanın kendisine ait politikaları olduğu gibi yasal düzenlemeler de olabilir.

Örneğin motor kuryeler şu gönderileri genel olarak kabul etmeyecektir;

  • Patlama ve yanma riski olan malzemeler,
  • Doku ve organlar,
  • Ölü ya da canlı olması fark etmeksizin her türden hayvan,
  • Posta tekeli olan mektup gönderileri,
  • Para ve mücevherat benzeri eşyalar

Kurye talebinde bulunulurken gönderinin türünün ne olduğu da mutlaka belirtilmeli ve net fiyat da buna göre öğrenilmelidir.

Motor Kurye Hizmetlerinde Fiyatlandırma Kriterleri

Motor kurye firmalarının sayısı hayli fazla olduğundan dolayı fiyatlandırma da pek çok kritere tabi olabilir. Firmalar arası fiyat skalasının oldukça geniş olmasının karşısında fiyatları etkileyen faktörlerin değiştiğini söylemek de mümkün değildir. Motor kurye hizmeti fiyatları iki nokta arası mesafenin ne kadar uzak olduğu, gönderinin boyutunun ve ağırlığının ne kadar olduğu, özel bir hizmet talep edilip edilmediği, sigorta olup olmadığı ve sigortanın kapsamı gibi hususlardan da etkilenecektir.

Paylaş
Başa Dön