Adalar Motorlu Kurye Hizmetleri

Motorlu kuryeler, trafik sorununun çok yaygın olduğu İstanbul gibi bir şehirde hayatı bariz ölçüde kolay hale getirmektedir. Adresten adrese direkt teslimat hizmeti sunulduğu için faydaları tartışılmaz seviyededir. Ancak araç girişinin yasak olduğu Adalar ilçesinde, Adalar motorlu kurye hizmetleri biraz daha farklı olabilir. Bu nedenle İstanbul içinde gerçekleştirilen motorlu kurye teslimatlarından farklı olarak göz önünde bulundurulması gereken bazı hususlar da bulunmaktadır. Bunların neler olduğu da yazıda özet halinde ifade edilmiştir.

Motorlu Kuryelerle Hangi Türde Gönderiler Taşınabilir?

Motor kurye firmalarında her gönderinin taşınması mümkün değildir. Yasal düzenlemeler pek çok gönderinin taşınmasını yasaklamıştır. Bunların başında yanıcı ve patlayıcı maddeler gelir. Havai fişek, barut ve silah mermileri buna örnek gösterilebilir. Ayrıca para ve mücevherat da motor kurye firmalarınca kabul edilmeyecek gönderiler arasında yer almaktadır.

Bunun dışında canlı ve ölü hayvanlar, doku ve organ, bulundurulması suç oluşturan bazı materyaller de kabul edilmeyecek gönderilerden bazılarıdır. Elbette zaman zaman firma politikaları da bazı gönderilere sınır çizmiş olabilir. Her ne kadar yasal olarak mümkün olabilse dahi firmaların kendi belirlediği politikalar gereği bazı gönderiler kabul edilmeyebilir. Bu da en net haliyle firmalarla iletişime geçilerek öğrenilmelidir.

Motorlu Kurye Hizmetlerinin İşleyişi Ne Şekildedir?

Motorlu kurye firmalarının hizmet anlayışı son derece basit ve pratiktir;

  • Kurye uygulaması veya telefon yoluyla kurye talep edilir,
  • Kurye en kısa zamanda adrese gelerek hazır paketi alır,
  • Paket motora yüklenir ve yüklemeden önce göndericiye bir takip numarası verilir,
  • Doğrudan adrese yönelerek en kısa zamanda teslim eder

Teslimat tamamlandıktan sonra ise gönderi sahibine kısa mesaj kanalıyla bilgi sağlanması mümkündür. Kısa mesaj bilgilendirmesi bazı kurye firmalarında standart olarak yer alırken bazı firmalarda ise ek ücret karşılığı bu imkan tanınmaktadır.

Motor Kuryeler Paketleme Hizmeti de Sunar mı?

Motor kurye firmaları paketleme gibi bir hizmeti müşterilerine sunmaz. Paket teslim alındığı haliyle alıcısına teslim edilir. Bu nedenle özenle paketlenmesinde yarar vardır. Motor kurye firmalarının bu konuda müşterilerine sadece güvenli bir şekilde gönderinin taşınacağını ve motorlarda yer alan özel bölmeler sayesinde zarar görmeyeceğini taahhüt edeceği, başkaca bir garantinin ise bulunmadığı ihmal edilmemelidir.

Motorlu Kuryeleri Canlı Takip Etme Olanağı

Pek çok motorlu kurye firması, müşterilerine kuryeleri canlı takip etme olanağı da sunmaktadır. Bu bağlamda kurye tarafından verilen takip numarası firmanın uygulamasına girilerek kuryenin konumu anbean görülebilecektir. Kuryeler bu takip numaralarını paketi göndericiden teslim aldıkları anda verecektir. Ancak ne var ki bu henüz bu teknoloji yeteri kadar yaygın değildir ve her firmada yer almamaktadır. Bu teknolojiyi müşterilerine sunmayan firmalarda ise aynı takip koduyla gönderinin akıbetini sorgulamak mümkün olacaktır. Örnek olarak gönderinin henüz yolda olduğu görüntülenebilecektir.

Adalar’da Kurye Hizmeti Nasıl Sağlanır?

Adalar bölgesine bilindiği üzere motorlu taşıt girişi yasaktır. Hal böyle olunca Adalar bünyesinde motosikletle ulaşım da söz konusu olmayacaktır. Ancak bu durum elbette kurye hizmeti sunulmasına engel değildir. Araç girişi olan son noktaya kadar motorlar vasıtasıyla ulaşım sağlanacak; sonrasında kuryeler teslimatı elden gerçekleştirecektir. Bu nedenle kuryelerin teslimat zamanı bir nebze de olsa uzayabilecektir.

Bu durum göz önünde bulundurularak makul bir süre öncesinden kurye talep edilmesinde yarar vardır. Zira vapur saatleri ve ada sınırları içerisinde teslimat noktasının nerede olduğu da süreyi etkileyecektir. Ne de olsa motorlar burada kullanılmayacak ancak bazı firmalar tarafından elektrikli bisikletlerden yararlanılması mümkün olabilecektir.

Paylaş
Başa Dön