Moto Kurye Nasıl Çalışır?

En yaygın mesleklerden biri haline gelmiş kurye hizmetleri, hayat trafiğinin çok yoğun olduğu her yerde vazgeçilmez bir yardım olanağı sunar. Moto kuryeler aciliyeti yüksek evraklarda, kargolarda ve taşıma sırasında ekstra hassasiyet gerektiren paketlerde en çok tercih edilen kurye alternatifini oluşturuyorlar.

Özellikle şehir içinde faaliyet gösteren moto kuryeler en avantajlı kurye hizmetleri arasında değerlendiriliyorlar. Moto kuryeleri diğer kuryelerden ayıran en belirgin yanları, kurye dağıtımını motosiklet kullanarak gerçekleştirmeleridir. Peki, moto kurye nasıl çalışır? Bu yazıda moto kuryelerin çalışma biçimine ve diğer detaylara yer vereceğiz.

Moto Kurye Nedir?

Moto kuryeler, dağıtımları motosiklet kullanarak gerçekleştiren kuryelerdir. Moto kuryeler özellikle çağımızda e-ticaret sitelerinin artması ve zamanın daha iyi değerlendirilmesinden dolayı çok daha fazla tercih ediliyorlar. Her çeşit hediye, evrak, kargo, pasta, hassas eşyalar gibi farklı teslimatları doğru adreslere iletme görevlerine sahip oldukları için sahada çok fazla ihtiyaç duyulan mesleklerden biridir.

Moto Kuryeler Nasıl Çalışırlar?

Moto kurye personelleri, çalışmakta oldukları firmalarda firmanın yönlendirmesi ile belirtilen adresteki alınması gereken kargoyu teslim alarak iletilmesi gereken adrese ulaştırırlar. Teslim alınan kargo kurye üzerine zimmetlidir. Kargonun kaybolmaması, zarar görmemesi ve asla açılmaması gerekir.

Dağıtımı motosiklet kullanarak gerçekleştiren moto kuryeler şehrin trafiğinden daha az etkilendikleri için zamanı daha tasarruflu kullanıp daha hızlı çalışabiliyorlar. Bu yönleri sayesinde kurye teslimatlarında en çok tercih edilenler arasına yer alıyorlar. Moto kuryeler, paketleri alıcıya en kısa sürede ve güvenli bir şekilde ulaştırabilme prensibi ile çalışıyorlar.

Moto Kurye Olmak İçin Gereklilikler

Her meslekte olduğu gibi moto kurye olmak için de belli başlık gereklilikler bulunuyor. Kuryeler başlıca hızlı olmalarından dolayı tercih edildikleri için tam konsantrasyonlu çalışmayı gerektirirler.

Bunun yanında diğer tüm gereklilikleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • 18 yaşından büyük ve A2 sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir.
  • Moto kurye olmak için herhangi bir fiziksel engel teşkil edecek sağlık sorunu olmaması gerekir.
  • Motosiklet kullanabilme kabiliyetinin iyi olması gerekir.
  • Moto kuryeler çalışacakları şehir içerisinde teslimat yapacakları adresleri kolay bulabilmek adına belli başlı sokakları ve mahalleleri iyi bilmeleri gerekir.
  • Geçmişte yaşanmış bir motor kazası olmaması moto kurye olmak için tercih edilir ve avantaj sağlar.
  • Bakanlığın istediği psikoteknik vs. belgelerin eksiksiz olması gerekir.
  • Moto kurye eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamlamış adaylar moto kurye hizmetlerini vermeye hazırdır.

Bu gereklilikler kurye hizmetinin daha iyi verilmesine de olanak tanırlar. Moto kuryeler için de her meslekte olduğu gibi riskler vardır. Riskleri en aza indirmek öncelikle o mesleğin kişisel özelliklerimize uygunluğu ile ilgilidir. Moto kurye olmak için yeterli gerekliliklere sahip adaylar başarılı olurlar.

Moto Kuryeler İçin Maaşlar Ne Kadardır?

Moto kuryeler için maaşlar ortalama olarak 2500 ile 5000 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Maaşları etkileyen bazı faktörler bulunuyor. Bunlar çalışılan firma, görev tanımı ve motorun kişiye ya da firmaya ait olması gibi faktörler diyebiliriz. Kuryelik hizmetine kendi motoru ile başlamayan bir kişi için maaşlar 2500 TL civarında başlıyor.

Bunun yanı sıra meslekte uzun yıllar var olan ve kendi motorunu kullanarak teslimat gerçekleştiren kuryeler için maaşlar 7000 TL ile 8000 TL civarında değişkenlik gösterebiliyor. Daha yüksek maaşlarda bahşişler de etkili oluyor. Kuryeler her paket tesliminde ücretlendiriliyorlar. Firmadan firmaya da maaşlar değişkenlik gösterebiliyor.

Moto Kuryenin Avantajlı Yanları Nelerdir?

Başta büyükşehirler olmak üzere çağımızın en önemli sorunlarından biri trafik olarak biliniyor. Aynı zamanda iletişimin çok daha fazla ön planda olduğu günümüzde karşı tarafa iletilmesi gereken pek çok şey oluyor.

Bunlar kargolar, paketler, resmi ve önemli evraklar, hediyeler, çiçekler gibi farklı farklı iletiler olabiliyor. Moto kurye, teslimatları olması gerekenden daha kısa sürede ulaştırdığı için diğer kargo seçeneklerine göre daha avantajlıdır. Kurye, teslim aldığı paketi başka hiçbir uğramadan direkt olarak ulaştırır.

Moto Kurye Nasıl Çalışır?
Moto Kurye Nasıl Çalışır?

Moto Kurye İle Gönderi Dağıtılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak durarak konsantrasyonlu bir şekilde çalışılmalıdır. Adres bilgilerini daha kısa sürede kavrayıp bulabilmek adına çalışılan bölgedeki yollara hakim olmak gerekir. Motosiklet ile dağıtım yapıldığından mutlaka kask, eldiven ve dizlik kullanılarak güvenlik sağlanmalıdır.

Motosiklet tecrübesine sahip olmak profesyonellik açısından önemlidir. Gönderilerin hızlı yetiştirilmesi de önemlidir fakat trafik kuralları çiğnenmemeli ve hız sınırı asla aşılmamalıdır. Daha güçlü iletişim kurabilmek adına sabırlı, sakin ve dikkatli olmak gerekir.

Moto Kuryeler İçin İş İmkanları Nelerdir?

Moto kuryelerin genel itibariyle en çok hizmet verdiği alan gıda sektörüdür. Paket servisin çok fazla olduğu restoran ve kafelerde geniş iş imkanlarına sahip olarak çalışırlar. Moto kuryeler hem devlette hem de özel şirketteki kargo hizmetlerinde iş bulabiliyorlar. Günümüzde e-ticaret sitelerinin çok yaygın olması ve internet üzerinden yapılan alışverişlerin de artması üzerine moto kuryelere ihtiyaç artış gösteriyor. Kurye firmalarının da artması ile geniş bir iş alanı ortaya çıkıyor.

Moto Kurye Çalışma Saatleri Nasıldır?

Çalışma saatleri normal bir kuryeye göre biraz daha esnek olabiliyor. Örneğin moto kurye ile gönderilen gönderiler mesai saatlerinden sonra da teslim edilebildiği için pek çok kişinin tercihi oluyor. Acil teslimatlarda bu sebeple moto kuryelere ihtiyaç duyuluyor.

Restoran ve kafelerin paket servisinde çalışan moto kuryelerin hizmet saati gece geç saatlere kadar sürebiliyor. Büyük firmalardaki kurye hizmetlerinde vardiya sistemi ile çalışılıyorken bireysel çalışılan iş yerlerinde tek kurye ile de çalışılabiliyor. Moto kuryeler günlük ortalama 10 saat çalışabiliyorlar. Çalışma saatleri firmaya göre farklılık gösterse de çoğu firmada vardiya sistemi uygulanıyor.

Paylaş
Başa Dön