Uçak Kurye Kullanmanın Avantajları

Dünya genelinde birçok kargo şirketinin uçak kurye sistemlerinden faydalandığını görmekteyiz. Bu kurye sistemi ile birlikte gerek kızlı gönderimler gerekse uzun süreli ulaşımlar sağlanabilir. Uçak kurye hizmetlerinin kullanıcılarına sağladığı birçok imkân olduğunu da söylemek gerekir. Ayrıca bu kurye hizmeti kapsamında sizlere Acil Kurye firması olarak çeşitli imkânlar sunabilmekteyiz.

Bu yazımızda bünyemizde yer alan kargo hizmetlerinden biri olan uçak kurye hizmetinden bahsedeceğiz. Bu sistemin uçak kurye kullanım avantajları olarak kullanıcılara sunduğu çeşitli imkânın neler olduğunun altını çizeceğiz.

Uçak Kurye Nedir?

Kurye şirketlerinin birçok alanda iletim hizmeti sağladığını bilmekteyiz. Motorlu kurye taşımacılığı, araçlı diğer kuryeler gibi deniz içi kuryeler de yer almaktadır. Bu kurye tiplerinin yanında uçaklı kurye taşımacılığı da mevcut bulunmaktadır. Uçaklı kurye hizmetinin en lüks hizmet şekli olarak kabul edilen bu kurye hizmeti, gelişen teknolojilerin ulaşım teknolojisine yansıması olarak ifade edilebilir. Ayrıca uçaklı kuryeler ile birlikte birçok ülkeye özel belgelerin taşınması işlemleri gerçekleştirilebilir. Ayrıca birçok paketin ülkeler arası ve şehirlerarası taşınmasında uçaklı kuryelerin öneminden bahsedilebilir.

Uçaklı kurye hizmeti bünyesinde hava alanı ağı sayesinde taşıma işlemlerini gerçekleştirir. Emniyetli bir taşıma sistemi olarak kargo hareketlerinin de düzenli bir şekilde ayarlandığını söyleyebiliriz. Ayrıca belirli saatler içerisinde gerçekleştirildiği içinde hizmetin gecikme durumu gibi bir hal söz konusu olmayacaktır. Bu kurye hizmeti türünde ücretlendirmeler diğer taşımacılık sistemlilerine göre değişkenlik göstermektedir.

Geleneksel olarak kullanılan taşımacılık sistemlerinden farklı olarak geliştirilmiş uçak kuryeler, gün aşırı teslimat yapabilmektedir. Ayrıca gönderinin teslimi yapılacak paketi tarifeli uçak sistemleri ya da uçak kargolar ile teslim edebilmektedirler. Uçak kargolar havaalanlarının birçoğunda hazır halde bulunmaktadırlar. Ayrıca bu kargo hizmeti sayesinde acil ihtiyaçlar karşılanabilmektedir.

Uçak Kurye Hangi Paketleri Taşır?

Güvenli bir şekilde teslimat işlemlerini gerçekleştirilen uçak kuryeler, adresler arası gönderimleri teslim edebilmek için havayollarından faydalanırlar. Acele bir şekilde teslim edilecek paketleri sizlere teslim edebilmek için pek çok farklı uçak kurye firmasıyla çalışma gösterirler. Bu noktada şehrinizde havalananın olması gerekmektedir.

Uçak kuryeler bu havaalanları ile birlikte parkelerinizin cinsine ve büyüklüğüne bağlı olarak işlemleri Gerçekleştirilir. Ayrıca uçak kuryeleri dışında motor kuryeler ve araçlı kuryeler ile de çözümler sunulabilmektedir. Uçak kurye hizmetleri acil paketlerin taşınmasında kullanıcılarla birebir çözüm üretirler. Ayrıca acil işlemlerin gerçekleştirilmesin de de yardım sunarlar.

Uçak kurye hizmetleri kapsamında;

 • Özel bir hizmet ve depolama gerektirmeyen paketler
 • Bozulabilir gıda ve hayvan sınıfına girmeyen paketler
 • Kuru ve temiz gıdalar
 • Tehlikeli madde sınıfına girmeyen paketler
 • Taşınması ve depolanması işlemlerinde özel izin gerektiren paketler
 • Yüklenmesi ve istiflenmesi işlemlerinde özel bazı kuraları bulunan paketler

Kurye bünyesinde taşınabilmektedir. Bu paketlerin taşınmasında genel ve özel koşullara uyulmakta olup zorunluluk harici durumlarda tehlikeli madde, sıvı ürünler gibi malzemelere özel koşullar bulunmaktadır. Ayrıca paketlerin taşınmasında yasal olarak imzalanması gereken yükümlülükler söz konusudur. Farklı hizmetlerin sunulduğu sitemizden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Uçak Kurye Kullanmanın Avantajları
Uçak Kurye Kullanmanın Avantajları

Uçak Kurye Kargo Dokümanları Nelerdir?

Uçak kurye hizmetlerinin önemli noktalarından biri de kargo dokümanları olmaktadır. Bu noktada her bir kargo aracı için gerekli dokümanların incelenmesi doğru olmaktadır. Ayrıca sizlere sunduğumu hizmetler kapsamında kargo dokümanlarının eksiksiz bir şekilde sağlanması ve sizlerle irtibata geçerek iletilmesi noktasında yardımcı olmaktayız. Kargo dokümanları, taşıma aşamalarında ve taşıma sonrasında gerçekleştirilecek olan tüm aşamalar adına önem taşır.

Bu kargo dokümanları;

 • Konşimentolar
 • Kargo manifestoları
 • Transfer manifestoları
 • Bildiriler
 • Raporlar

Şeklinde sıralanabilir. Bu dokümanların eksiksiz bir şekilde işlemleri hususunda uçak kurye firma yardımcı olmaktadır. Konşimentolar, hava taşıma senetleri olarak açıklanabilir. Gerek genel konşimento gerekse ara konşimentolar bu özelliklere sahiptir. Genel konşimentolarda hava taşıması ile gönderilmiş olan kargoların taşınmaları hakkında gerekli olan tüm detayları içermektedir. Bu senetlere taşıma senedi de denir.

Ayrıca bu konşimentolar sigorta ve fatura poliçesi de denmektedir. Ancak ara konşimentolar ise diğerlerinden farklı olarak kargoların alındığı ile ilgili bilgilendirme veren hava senetleri olarak bahsedilebilir. Ayrıca sözleşme niteliğindeki bu evraklar da hava yolu taşımacılığının önemli bir parçasıdır.

Hava taşımacılığında önemli olan bir diğer belge sistemi ise manifestolardır. Kargo manifestoları nakli yapılmakta olan malların özelliklerini ve taşıma şartları, teslim yerleri ile ilgili bilgiler içerir. Transfer manifestolarında ise iki firma arasındaki transfer işlemlerinin gerçekleştirildiğini göstermektedir. Ayrıca bir diğer önemli husus bu taşıma sistemlerinin bildiriler ile desteklenmesidir.

Bildiri çeşitleri değişmekte olup bu bildirileri üç kategori altında ele alabiliriz. Kargo masraflarını düzeltme bildirimleri, muhasebe bildirimleri ve teslim edilme bildirimleri olarak ele alınabilir. Ayrıca bu bildirimler içerik olarak tahsil edilemeyen ya da tahsilinde özel işlemler gereken durumlar için oluşturulurlar. Normal teslim sistemlerinin yanında daha özel durumlar içinde destek sağlarlar.

Bir başka önemli nokta ise raporlandırmalar ile ilgili olmaktadır. Kargo araştırma raporları kayıp karolar için düzenlenir. Kargo hasar raporları ise hasarlı paketler sonucunda raporlandırılır. Son olarak teslim edilmedi bildirisi ile birlikte de kargolarınız için yaşadığınız sorunlar adına bildiler düzenlenir.

Uçak Kurye Hizmeti Avantajları Nelerdir?

Uçak hizmetleri kapsamında merak edilen bir diğer konu ise uçak kuryelerinin hizmet avantajları olmaktadır. Özellikle kullanıcıları diğer kurye sistemlerinden bu kurye sistemine çekecek bir takım özelliklerin olması önem taşır.

Uçak kurye hizmeti avantajları ise;

 • Taşıma süresi diğer kurye sistemlerine kıyasen oldukça kısadır.
 • Küçük hacme sahip yüklerin taşınması işlemlerini gerçekleştirir.
 • Hassas yüklerin hasar almadan taşınmasını sağlarlar.
 • Kolaylaştırılmış gümrük taşıma prosedürleri bulunmaktadır.
 • Esnek olarak planlama imkânları sunar.

Şeklinde açıklanabilir. Bu kurye hizmeti çatısı altında müşterilere çeşitli hizmetler sunulmaktadır.

Paylaş
Başa Dön