Tüm Taleplere Uygun Acil Kurye

Modern zamanların hız çağı olduğunu inkar eden kimse yoktur. Bazı durumlarda sadece birkaç dakika dahi hayati öneme sahip olabilir. Bunun yanı sıra teslimat firmaları artık ürün veya hizmet değil zaman satmaya başlamıştır. Yani bir teslimat firmasının en önemli tercih edilme sebebi artık teslimat süresi haline gelmiştir.

Firma ne kadar kısa sürede bir teslimat gerçekleştiriyorsa o kadar sık tercih edilebilir hale gelmiştir. Ancak elbette bu kısa sürede teslimat durumu trafik ve önce kuryenin, sonra da trafiktekilerin can güvenliğini tehlikeye atacak düzeyde olmamalıdır. Yani kurye hizmetinin gereksiz formalitelere takılmadan sunulması aslında hızlı teslimat açısından yeterlidir.

Kurye Firmalarıyla Hangi Türde Gönderiler Taşınabilir?

Acil kurye teslimatlarında taşınmakta olan kargoların sınırı yasalarla çizilmiştir. Yasal olmak şartıyla bir sınır yoktur denebilir. Elbette kurye firmasının imkanları da bu konuda belirleyici olabilir. Örneğin çok ağır kargoların ya da bazı gıda malzemelerinin taşınması bazı hallerde imkan dahilinde olmayabilir. Bunun haricinde evraktan küçük ve orta ölçekli kutulara varıncaya kadar pek çok gönderi kuryeler vasıtasıyla teslim edilebilmektedir.

Kurye ile Çalışmak Ne Gibi Avantajlar Sunar?

Kurye ile gönderi teslim edilmesinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en çok dikkat çekenlerden bir tanesi de kargolarla ilgili dağıtım süresi ve benzeri prosedürlerin beklenmesine gerek kalmadan teslimatların ivedilikle sonuçlanabilecek olmasıdır. Gönderiler kuryelere teslim edildiği anda yola çıkacak ve kuryenin yegane hedefi gönderiyi sahibine teslim etmek olacaktır. Bu da süreyi bariz ölçüde kısaltacak ve bazı durumlarda dakikalar içerisinde gönderilerin teslim alınması mümkün olabilecektir.

Hızlı Teslimat Tehlikeli Teslimat Manasına Gelmez

Kısa sürede gönderilerin teslim ediliyor olması, elbette kuryelerin hayatlarını tehlikeye atacak düzeyde acele etmeleri manasına gelmeyecektir. Hızlı olmak demek acele etmek değil, sebepsiz yere gönderilerin teslimatını geciktirecek formalitelere takılmadan hizmeti sunabilmek demektir. Bu bağlamda kurye teslimatı hizmetinde gönderici ve alıcılar kurye personelinin emniyetli bir şekilde teslimatı gerçekleştirdiğinden emin olabilirler.

Keza firmalar kuryelerine bu alanda özel eğitimler de sunmaktadır. Bu eğitimlerin yanında kuryelerin hizmetlerini sundukları motorların da özel niteliklere sahip olması hem kuryelerin güvenliği hem gönderilerin zarar görmemesi hem de en kısa sürede teslimatların emniyetli bir şekilde gerçekleşebilmesi açısından son derece önemlidir.

Paketlemeyi Müşteri mi Yapmak Zorundadır?

Paketleme hizmetleri bu hizmetin teamülleri gereği firma ya da kurye tarafından gerçekleştirilmez. Paketleme işlemlerinin gönderiyi teslim eden kimse tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra kırılacak ya da zarar görecek, güneş ışığı görmemesi gereken özel bir gönderi söz konusu ise buna uygun dikkatli bir paketleme işlemi de gerçekleştirilmelidir.

Tüm Taleplere Uygun Acil Kurye
Tüm Taleplere Uygun Acil Kurye

Paketin Zarar Görmesinin Engellenmesi Kurye Firmasının Görevidir

Kurye firmasının bu konuda müşterilerine destek olarak yapabileceği tek şey gönderileri güvenli bir yerde taşıyarak ezilmesini ya da başka bir şekilde zarar görmesini engellemektir. Nitekim hizmet kalitesi yüksek kurye firmalarının elindeki motorlar da buna uygun şekilde dizayn edilmiştir ve taşıma alanları da gönderilerin zarar görmemesi adına özel tasarımlara sahiptir.

Bu nedenle en ufak bir sarsıntıdan dahi paketlerin etkilenerek zarar görmesi büyük oranda engellenmiş olacaktır. Ancak özellikle motorla gerçekleştirilen kurye teslimatlarında bozulabilecek ürünlerin taşınması riskli olabilir. Zira motorların soğuk zincir donanımı pek çok zaman mevcut olmayacağından bu ürünlerin zarar görmesi an meselesi olacaktır.

Kurye Firmalarının Garantileri ve Taahhütleri

Kurye firmaları ile çalışmadan önce firmaların müşterilerine dönük taahhütleri de muhakkak dikkate alınmalıdır. Bu bağlamda kurye firmalarının müşterilerine garantili ve sigortalı bir hizmet sunmaları gerekmektedir. Bu sigorta ve garantilere dair sözleşmeler gönderinin kuryeye teslim edilmesi sırasında müşterilere elden teslim edilmektedir. Bu sözleşmeler her şeyden önce firmaya ait bilgiler ve hizmetin kapsamına nelerin dahil olduğunu içerir.

Aynı zamanda firmanın sunduğu garantinin neler olduğu da herkes tarafından anlaşılabilecek bir şekilde sözleşmede yer almalıdır. Bu şekilde bir sözleşme veya taahhüt sunmayan firmalar tarafından gerçekleştirilen kurye hizmetinden uzak durulmasında yarar vardır. Zira bazı durumlarda gönderiler hayli değerli olabilir ve zarar görmesi durumunda kurye firmalarıyla çalışan müşteriler herhangi bir destekçi bulamayarak mağduriyet yaşayabilirler.

Kurye Firması Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kurye firması ile çalışanların elbette pek çok seçeneği bulunmaktadır. Özellikle rekabetin bu denli yoğun olduğu zamanlarda kurye firması sayısının az olması düşünülemez. Ancak elbette müşteriler derin bir araştırma içerisinde bulunmalı ve hangi kurye firması ile çalışmaları gerektiğini doğru seçmelidir.

Bu bağlamda öncelikli olarak firma tarafından sunulan garanti dikkate alınmalıdır. Bunun yanı sıra firmalara ait müşteri hizmetleri faaliyetlerine de dikkat edilmesinde yarar vardır. Herhangi bir sorun yaşandığında ya da kuryeye ulaşmak icap ettiğinde ancak müşteri hizmetleri vasıtasıyla bu gerçekleşebilecektir. Ayrıca firmanın kurumsallığı da hizmet kalitesini önceden belli edecek en önemli hususlardan biridir.

Buna ek olarak kuryelerin de eğitimden geçmiş ve profesyonelliklerini kanıtlamış olmaları çok önemlidir. Üstelik bu husus sadece gönderilerin güvenli ve hızlı bir şekilde teslim edilmesi yönünden değil, kuryelerin ve trafikteki diğer kimselerin can güvenliği açısından da son derece önemlidir. Son olarak gönderinin canlı olarak takip edilmesi olanağının sunulması da müşteriler yönünden son derece faydalı bir ek hizmettir.

Kurye Firmaları Doğru Seçilmezse Olabilecekler Nelerdir?

Piyasada kurye hizmetlerini korsan olarak sunan pek çok firma da yer almaktadır. Bu gibi firmalarla çalışılması hem alıcıların hem de göndericilerin mağduriyet yaşamasına neden olabilir.

Bu gibi hallerde yaşanabilecek olumsuzluklar şunlardır;

  • Firma kurumsal yapıda olmadığından gönderiler çok geç ulaşabilir
  • Motorlar yeterli donanıma sahip olmadığından gönderiler hasar görebilir
  • Kuryeler profesyonel değildir ve bu durum hizmetin klasik kargoyu aratmasına neden olabilir
  • Fiyatını hak etmeyen hizmetlerden dolayı ekonomik kayıplar yaşanabilir
  • Gönderilerin kaybedilmesi söz konusu olabilir

İşte bu gibi olumsuzluklar ile karşı karşıya gelmemek adına muhakkak olumlu referansları olan bir firmayla çalışmakta yarar vardır. Bu firmalar hem müşteri memnuniyetini önemseyecek hem de fiyat ve fayda dengesini layıkıyla kurmayı başaracaktır.

Acil Kurye Hizmetine Özel Fiyat Politikaları Var mıdır?

Elbette özel fiyat politikaları, daha farklı niteliklere sahip olan hizmetler açısından normaldir. Her şeyden önce teslimatı acil olan ve öncelikli olarak teslim edilecek gönderilerin taşınması klasik kargolardan daha farklı olacaktır. Bunun yanı sıra müşterilere sunulan bazı garantiler de fiyatları etkileyecektir.

Dolayısıyla acil kurye hizmetlerinde klasik kargo hizmetinden nispeten daha yüksek bir fiyat politikası uygulanması gerekir. Ancak bu fiyat politikası her zaman için müşteri memnuniyetini de gözetmelidir. Yani kar elde etme amacını ön plana koyan ve müşterilerin memnuniyetini neredeyse yok sayan bir kurye hizmeti elbette başarılı olarak nitelendirilemez.

Bu nedenle de bu alanda profesyonelce çalışan kurye firmaları fiyat ve fayda dengesini her daim layıkıyla gözetecektir. Yani sundukları hizmetler ve bu hizmetlerin sahip olduğu bazı ek nitelikler yönünden emeklerinin karşılığı olan kadarını müşterilerinden talep edecek, bunun haricinde tek kuruş dahi istemeyerek müşterilerinin bütçesini korumayı da bileceklerdir. Nitekim acil kurye hizmetlerindeki profesyonellik de bunu gerektirir.

Paylaş
Başa Dön