Normal Gönderi Nedir?

İnsanlar günlük yaşamlarında farklı konularda birçok hizmete ihtiyaç duymaktadır. Bu farklı ihtiyaçlar arasında en çok ihtiyaç duyulan lojistik hizmetlerin içerisinde değerlendirilen normal gönderi nedir? Gönderi hizmeti farklı kurumsal firmalar tarafından zenginleştirilmiş gönderi seçenekleriyle sunulmaktadır. Normal gönderi, ilave bir hizmet talebi olmadan standart gönderi koşullarına bağlı olarak kurye hizmeti sunan firmalar tarafından yapılan hizmetlerdendir.

​​​​Gönderi İçin Doğru Firma Seçimi

Kurye gönderi hizmeti veren farklı birçok firma mevcut olmakla beraber bu firmaların hizmet kalitesi değişkenlik göstermektedir. Firmaların hizmet kalitesinin değişkenlik göstermesinin en büyük nedeni hizmet sunan firmanın bu konudaki misyon ve vizyonudur. Bu nedenle gönderileriyle ilgili hizmet alınan firma seçiminin iyi yapılması gerekir.

Gönderi Hizmetinde Gizlilik ve Güvenlik

Kurye hizmetleri alındığı zaman birçok insanın merak ettiği soru gönderinin ne derecece güvende olduğudur. Her gönderinin kendine özgü bir gizlilik durumu söz konusu olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse kişisel bilgi içeren evrak ve benzeri gönderiler sayılabilir. Gönderi alınan firmanın bu konuda müşterisine hizmetin gizlilik ve güven içerisinde sağlandığını taahhüt etmesi gerekir. Müşteri memnuniyetini önemseyen her firma müşterinin tüm taleplerini dikkate almalı ve buna göre hizmet çizgisini belirlenmelidir.

​​​​​​Hızlı Gönderi Hizmeti

Her gönderinin niteliği farklı olmakla beraber, bazı gönderilerin belirli bir süre içerisinde istenilen yere ulaştırılması gerekebilir. Böylesi bir durumda hizmet veren firmanın gönderinin içeriğine ve önem derecesine göre belirlemiş olduğu ulaştırma süresi bulunmalıdır. Standart şartlarda her bir gönderinin minimum maksimum kaç saat veya kaç gün içerisinde ulaştırılacağı, hizmet veren firma tarafından daha önceden belirlenmiştir. Ancak özel bir gönderinin daha kısa sürede ulaştırılması istenildiğinde ilgili firmaya bu durum iletilerek doğru bir şekilde hizmet alınması sağlanabilir.

Kolay Gönderi Takibi

Kurye hizmet sunan firmalar, farklı teknolojik alt yapıları kullanarak hizmet verdikleri müşterilerine gönderilerinin durumunu takip etmek için ek hizmet sunmaktadır. Firmaların buna ilişkin hizmeti sayesinde gönderilerin ne zaman kabul edildiği, hangi lokasyonda bulunduğunu, ne zaman ve kime teslim edildiğini bilgisini kolaylıkla takip edilebilmektedir.

​​​​​​Hizmet Kalitesi

Kurye hizmeti sunan firmaların hizmet kalitesi doğal olarak farklılık göstermektedir. Ancak Müşteri memnuniyeti sağlama vizyonuna sahip bir firma, hizmetin her aşamasında kaliteyi ön planda tutmaktadır. Hizmet kalitesi tek başına değerlendirilecek ve tanımlanacak bir kavram değildir. Bu nedenle kurye hizmetlerinin kalitesi değerlendirilirken hizmetin her aşamasının titizlikle incelenmesi gerekir.

Birçok alanda olduğu gibi kurye hizmetlerinde hizmet kalitesi:

  • Müşteri memnuniyetinin birinci öncelik olması
  • Hizmetin her aşamasında firmanın desteği
  • Benzerlerine kıyasla daha ekonomik olması
  • Hizmet araçlarının teknolojik donanıma sahip olması
  • Personelin etkin ve yeterli hizmet tecrübesine sahip olması ile değerlendirilebilir.
http://localhost/acilkuryeold/
Normal Gönderi Nedir?

Kurye Hizmet Seçiminin Doğru Yapılması

Kurye hizmeti almak isteyen her kişi, hizmeti aldığı firmadan öncelikli olarak ihtiyacına en uygun hizmeti alması gerekiyor. Örneğin gönderinin kısa sürede ulaştırılması gerekiyorsa kişi buna ilişkin talebini hizmet veren firmaya belirtmesi gerekir. Bu durum belirtilmediğinde gönderi geç gidebilir ve hizmeti alan kişinin bazı mağduriyetler yaşamasına neden olabilir.

Bir başka örnek gönderinin belirtilen teslim adresinde belirtilen kişi dışında tesliminin yapılmaması talebi hizmet alınırken belirtilmelidir. Aksi durumda gönderi adreste bulunan başka bir kişiye teslim edildiğinde telafisi güç sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmamak için her kurye hizmetinin ayrıntılı olarak hizmeti veren firmaya belirtilmesi gerekmektedir.

Kurye Hizmetlerinde Hesap Verilebilirlik

Kurye hizmeti alınırken kimi zaman, hizmet alan müşteri dışında, firmadan kaynaklı istenmeyen durumlar meydana gelebilmektedir. Firma kaynaklı sorunlarla karşılaşıldığında sorunun çözülmesi, giderilmesi büyük önem arz etmektedir. Kurye hizmeti veren firma bu ve benzeri sorunlarla karşılaşıldığında müşterisine hesap verebilir bir yaklaşımı olması gerekir.

Hesap verilebilirlik kurye hizmetlerinde önem taşımaktadır. Müşterinin uğramış olduğu gerek maddi ve gerekse de manevi zararların giderilmesi noktasında kurye hizmetine bağlı taahhüt edilmesi gerekir. Müşterisine karşı hesap verebilen ve sorunun çözümü, giderilmesi için gerekli desteği sunan firmadan hizmet almak bu nedenle çok önemlidir.

Kolay Erişim Destek Hizmeti

Kolay erişim her hizmette olduğu gibi kurye hizmetlerinin de vazgeçilmez bir unsurudur. Hizmetin her aşamasında, ilgili firma teknik alt yapıya sahip destek ve kolay erişim hizmeti vermelidir. Kurye hizmetlerinde firmanın kendi bünyesinde oluşturmuş olduğu canlı destek hattı ve destek site bağlantısı, hizmeti almak isteyen her müşterinin kolaylıkla ulaşım sağlayarak taleplerini dile getirmelerini sağlamaktadır. Müşteri gönderisiyle ilgili teslimat öncesi talepte bulunabilir. Örneğin belirli kişiye teslim edilmesi gereken gönderinin adreste bulunan başka bir kişiye teslim edilmesini firmanın müşteri hizmetlerine ileterek anında müdahale yapılmasını sağlayabilir.

Müşteri Memnuniyeti ve Şikayet Talep Departmanı

Hangi sektör olursa olsun her sektörü kendi hizmetine ilişkin memnuniyet ve şikayet, talep gibi destek birimlerinin olması gerekmektedir. Kurye hizmeti sunan firmalar bu birimleri sayesinde verdikleri hizmetin kalitesini ölçme ve değerlendirme imkanı sağlamaktadır. Böylelikle eksik görülen hususlarda kendilerini daha iyiye taşımak için firma olarak çaba sarf edecek ve gerekli iyileştirmeleri yapacaklardır.

Hizmet sektörlerinin birçoğunda olduğu gibi kurye hizmeti veren firmalar destek departmanları aracılığı ile;

  • Hizmet kalitesinin ölçülmesi
  • Müşterilerin karşılaştığı sorunların çözümü
  • Müşterilerden gelen yeni talepler doğrultusunda hizmet yelpazesini genişletilmesi
  • Müşterilerin eksik görmüş olduğu hizmet konularında iyileştirmeler yapılması
  • Sorunlara firma olarak hızlı çözüm sağlamak mümkün olmaktadır.

Kurye hizmeti alınırken müşteri memnuniyet oranının yüksek, hizmet kalitesinden ödün vermeyen, müşteri mahremiyetine önem veren, olası sorunlarda müşteri zararını gidermeyi taahhüt eden firmaların seçilmesi önem taşımaktadır.

​​​

​​​​​​

Paylaş
Başa Dön