Motorlu Kurye Hizmeti Almak İçin Ne Yapmalıyız?

Motorlu kurye hizmeti, özellikle gündelik işlerin hızlı yürütülmesine büyük önem verilen günümüzde son derece önemlidir. Kurye hizmeti sayesinde teslim edilen gönderiler herhangi bir formaliteye gerek olmadan aynı gün içerisinde teslim edilebilmektedir. Hatta mesafeye ve gönderiye göre değişmekle beraber zaman zaman bu süre yarım saatin dahi altına inebilmektedir.

Toplama merkezi, dağıtım merkezi ya da şube benzeri durumlara gerek kalmadan kuryelere teslim edilen gönderiler, doğrudan adrese yönelerek motorlar tarafından sahiplerinin eline geçmektedir. Bunun yanı sıra kurye hizmetlerinin motorlar tarafından sunuluyor olması da trafik ya da benzeri yol engelleri ile karşı karşıya kalmadan teslimatın gerçekleşebilmesi manasını taşır.

Yani İstanbul gibi trafik sorununun hayli yoğun olduğu bir şehirden söz ediliyor olsa dahi teslimat tahmin edilenden çok daha kısa bir süre içerisinde gerçekleşmiş olacaktır. Motorlu kurye hizmeti almak için ne yapmalıyız? Sorusunun cevabı da bu yazıda verilmiştir.

Motorlu Kuryelerde Neler Taşınabilir?

Kurye hizmetleri hakkında bilinmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi de motorların taşıma kapasitesinin belirli olmasıdır. Kurye hizmetlerindeki asıl maksat hız ve çeviklik olduğundan dolayı motorların kullanılması zorunludur. Ebatları değişebilmekle beraber motorların kasası ne kadar yükü kabul ederse ancak o kadar ağırlıkta ve boyutlarda gönderilerin taşınması ve teslim edilmesi mümkün olabilecektir.

Bu nedenle örneğin beyaz eşya gibi çok büyük boyutlardaki gönderilerin ya da çok ağır gönderilerin motorlu kuryeler vasıtasıyla taşınması mümkün olmayabilir. Öte yandan motorlu kuryeler yasal olarak engellenmediği sürece her türlü gönderiyi teslim alabilir ve taşıyabilir. Bunlar içerisinde örneğin evrak, zarf, belirli ebatlardaki kutular veya giyim malzemeleri bulunabilir.

Firma Seçerken Özellikle Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurye hizmetinden yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Zira piyasadaki rekabetten dolayı çok sayıda kurye firması hizmet vermektedir. Bu kurye firmalarının kalitesinin eşdeğer olduğu ise elbette düşünülemez. İyi olanı diğerlerinden ayırt edecek özellikler arasında her şeyden önce firmanın kurumsallığı gelir.

Kurumsal bir firma çok daha şeffaf ve belirli bir hizmet sunacaktır. Ayrıca kurumsal bir kurye firmasından istifade eden müşteriler bir sorun yaşadıklarında arkalarında firmanın desteğini de rahatlıkla bulabilecektir. Bunun yanı sıra firmanın profesyonelliğinden emin olmak için de kurumsallık en belirgin hususlardan bir tanesidir.

Buna ek olarak kurye personelinin deneyimi ve profesyonelliği, aldığı deneyimler de ihmal edilmemelidir. Ne de olsa bu deneyim ve eğitimler hem kurye ve trafikteki diğer insanların can güvenliği hem de gönderinin hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilmesi için çok önemlidir. Son olarak sunulan hizmetin kalitesi ile oranlandığı zaman ödenen fiyata da dikkat edilmesi gerekir. Alanında iyi bir kurye firması her daim fiyat ve fayda dengesini gözetecektir.

Gönderileri Canlı Takip Etme İmkanı

Kurye hizmetlerinden yararlanmak isteyenler elbette gönderilerini canlı olarak da takip etmek, emniyetli bir şekilde alıcısına ulaşıp ulaşmadığını görmek isteyeceklerdir. Bu hizmeti sunan pek çok kurye firması bulunmaktadır.

Bu firmalar, gönderinin durumunu ve kuryeyi canlı olarak takip etme imkânı sunmalarının yanı sıra kuryeye ait isim ve telefon numarası gibi irtibat bilgilerini de müşterileri ile paylaşmaktadır. Bu sayede sunulan hizmetten emin olmak çok daha kolay hale gelmekte ve müşteriler içleri tamamen rahat bir şekilde bu hizmetten yararlanabilmektedir.

Kurye Hizmeti Sunan Firmalar Paketleme Hizmeti de Sunar mı?

Kurye hizmeti almak isteyenler kendi gönderilerini kendi imkanlarıyla paketlemelidir. Asıl maksadı gönderileri hızlı bir şekilde teslim etmek olan kurye hizmeti kapsamında paketleme yer almamaktadır. Nitekim kurye hizmetinin en büyük getirilerinden bir tanesi de bu gibi formalitelerden bütünüyle ayrılarak yalnızca teslimata odaklanmış hızlı bir zincir oluşturmaktır.

Bu nedenle müşterilerin gönderilerini teslimata hazır bir şekilde paketleyerek kuryelere teslim etmesi gerekecektir. Yoksa kuryeler ayrıca bir paketleme ya da ambalajlama hizmeti sunmayacaktır. Ancak buna rağmen kuryelere ait motorlarda taşınan ürünlerin ezilmemesi ve zarar görmemesi için gerekli olan tüm önlemler gerektiği gibi alınacaktır. Yani hasar görmeden, mümkün olabilecek en kısa sürede bu gönderilerin teslim edilmesi sağlanacaktır.

Sözleşmeye Özellikle Dikkat Edilmesi Gerekir

Kurye firmaları elbette müşterileri ile yapmış oldukları bir sözleşme esasına dayalı olarak faaliyetlerini gerçekleştirirler. Bu sözleşme içerisinde her şeyden önce kurye firmasına ait bazı kurumsal bilgiler yer alır. Bu sayede bir sorun yaşandığı zaman nereden destek alınacağı da rahatlıkla anlaşılabilir.

Buna ek olarak kurye firması tarafından sunulan teslimat hizmetine dair esaslar ve bazı şartlar da bu sözleşmede yer alır. Sözleşme içerisinde firma tarafından müşterilere sunulan güvenli teslimat, hızlı teslimat gibi bazı taahhütler de yer alabilir. İşte tüm bu şartları içeren bir sözleşme olmaksızın hizmet sunan firmalarla çalışmamakta yarar vardır.

Motorlu Kurye Hizmeti Almak İçin Ne Yapmalıyız?
Motorlu Kurye Hizmeti Almak İçin Ne Yapmalıyız?

Acil Kurye Fiyatları Ne Seviyededir?

Elbette acil kurye hizmeti sunan firmalardan alınan hizmetin fiyatlandırma politikasını standart bir gönderiye ait fiyat politikası ile kıyaslamak pek de makul olmaz. Ne de olsa bu gibi gönderi hizmetleri acil ve öncelikli teslimatları gerçekleştirmeye odaklanmış durumdadır. Bu da elbette fiyatları birkaç kademe yukarı taşıyacaktır. Ancak alınan hizmete bakıldığı zaman ödenen ücretler karşılığını son kuruşuna kadar bulacaktır.

Dikkat edilmesi gereken husus ise bu konuda makul bir fiyat ve fayda dengesi kurmayı başarmış acil kurye firmaları ile iş ortaklığı yapmaktır. Emeğinin karşılığından fazlasını müşterilerinden talep etmeyen bir firma elbette her şeyden önce müşteri memnuniyetini, müşterilerine hızlı ve güvenli bir teslimat hizmeti sunmayı hedefliyor demektir.

Kurye Firmaları Tarafından Ne Gibi Ek Hizmetler Sunulmaktadır?

Kurye firmaları tarafından sunulan bazı ek hizmetler elbette hizmet kalitesini artırmak adına cazip gelebilir. Ancak hizmet fiyatlarının buna paralel olarak artacağı da unutulmamalıdır.

Acil kurye firmaları tarafından sunulan bazı ek hizmetler şunlardır;

  • Gönderi durumunu ve konumunu canlı takip etme olanağı,
  • Tam saatinde teslimat hizmeti,
  • Gece vaktinde teslimat hizmeti,
  • Özel gönderiler için motorlarda bulunan özel bölmelerde taşıma hizmeti,
  • Çok kısa süre içerisinde gerçekleşen acele teslimat hizmeti

Elbette bu hizmetler çeşitlendirilebilir ve bunları sunan firmalar arasında seçim yapmak için bu hizmetler birer sebep olarak görülebilir.

Motorlu Kuryenin Kargodan Farkları Nelerdir?

Standart kargo ve gönderim hizmetlerinde paketleme, taşıma, toplama ve teslimat noktası, dağıtım noktası, sıra ile gerçekleşen alım ve dağıtım gibi pek çok formalite yer alır. Oysaki acele motorlu kurye hizmetinde bunlardan hiçbiri olmadığı gibi acele kurye hizmetinin tek amacı en kısa süre içerisinde gönderileri alıcılarına hasarsız bir şekilde ulaştırmaktır.

Dolayısıyla gönderilerin düzgünde paketlenmiş bir şekilde kurye firmasına teslim edilmiş olması gerekir. Aynı zamanda motorlu kurye kullanımının sağladığı bir diğer avantaj da teslimat aracının bir motosiklet olmasından ötürü trafikte ve dar yollarda zorlanmadan hareket edebiliyor olmasıdır.

Bu da elbette teslimat süresini hayli kısaltarak müşteri memnuniyetini artıracaktır. Ancak tıpkı klasik bir kargo firmasında olduğu gibi motorlu kurye hizmetlerinde de gönderilerin takip edilebileceği bir gönderi kodu yer almaktadır. Hatta bazı motorlu kurye firmaları gönderilerin canlı takip edilebilmesine de olanak tanımaktadır. Bu sayede teslimat bilgisi de anlık olarak elde edilebilecektir.

Paylaş
Başa Dön