Motor Kurye Hizmeti Nedir?

​​​Başlıktan da anlaşıldığı gibi motor kurye hizmeti nedir? Sorusunun cevabını sizlere açıklayacağız. Motorlu kuryeler, rastgele bir malzemeyi ya da ürünü belli bir yerden başka bir belli yere motorla taşıyan şahıslara denir. Bu taşıma görevini çoğunlukla motor ile yapmış oldukları için adları motorlu kurye şeklinde anılmaktadır. Motorlu kuryeler bundan sonra GPS sistemiyle geçici olarak takip edilebildiklerinden ve benzer biçimde kendilerine geçici olarak ulaşılabildiklerinden çok daha fazla tercih edilmektedir. Eş sürede iş bulma sorununun ortaya çıktığı iş seçeneklerinden biri değildir.

Motorlu Kurye Ne İş Yapar?

Motorlu kuryelerin en bilindik işi bir ürün ya da bir eşya taşımaktır. Taşıdıkları ürünü kalitesi, motorlu kuryelerin çalıştığı birime göre farklılık gösterebilir. Motorlu kuryeler çoğunlukla kafe ve restoran birimlerinde görev aldığı için, en fazla taşıdıkları ürün gıda olmaktadır. Benzer zaman diliminde kargo kurumlarında ya da özel kurumlarda yer alan kurye hizmetlerinde de işlerinin başında olan motorlu kuryeler, dosya, evrak, zarf ve koli gibi malzemeleri de taşımaktadırlar.

Motorlu Kurye Nasıl Olunur?

Motorlu kurye olabilmek için illa bir eğitim kurumundan mezun olma koşulu yoktur. Tek gerekli olan şey motor kullanabileceğinize dair bir sürücü belgesidir. Eş zamanda motorlu kuryeler devamlı trafikte olacakları için sinirlerine hakim olan çok agresif olmayan kişiler olmaları gerekir. Çoğunlukla motorlu kuryelerin çalışma günleri tempolu ve de oldukça dolu geçmektedir. Bu yüzden de yoğun çalışma düzenine ayak uydurabilecek bireyler olmaları gerekir. Her şeyden önemlisi bir motorlu kuryenin, başlangıç olarak bu işi yapmak istemeleri gerekir.

Motorlu Kurye Olma Şartları Nelerdir?

Motorlu kurye olmak için öncelikle motorlu araçlar sürebileceğinize dair bir sürücü belgenizin bulunmuş olması gerekir. Türkiye’de bu belge tipi A2 olarak adlandırılır. Bunların haricinde aynı bölümde çalışmak için, bölümün sizden istemiş olduğu tüm şartlara sahip olmanız gerekir. Geçmiş zamanlarda motora dair yaşadığınız olağan bir ceza veya adliyelik durum bahis konusu olmamalı. Benzer şekilde motorlu kurye olamak için, çalıştığınız yerin haritasını, adres malumatını doğru bir şekilde biliyor olmanız gerekmektedir.

Motorlu Kuryenin Görevleri Nelerdir?

Motorlu kuryelerin en genel görevi, bir yerden bir yere ulaştırmada görevli oldukları ürünleri tam zamanında, eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde adrese ulaştırmaktır. Çalıştıkları kurumun istediği dahilinde her türden operasyonel süreçlere katılırlar ve eğer bir süre sınırlaması bulunuyorsa işlerini bu süre çerçevesinde yerine getirmelidirler. Benzer sürede motorlu kuryelerin bir başka önemli görevleri pozitif ve güler yüz göstermeleri ve müşterinin memnuniyetini daha ön plana almalarıdır.

Motorlu Kurye Maaşları Ne Kadar?

Motorlu kurye çalışanının maaşı 2500 TL ve 5000 TL olarak değişkenlik gösterebilir. İşini kendine ait motoru ile sürdürmeyen herhangi bir motorlu kurye normal bir kurumda 2500 TL maaş ile işe başlayabilmektedirler. Bununla beraber bu sektörde uzun zamanlık bir deneyimi olmuş olan kendi motoru ile çalışmakta olan motorlu kuryelerin geliri bahşişlerle birlikte hesaba aktarıldığında yaklaşık olarak 7000 TL ile 8000 TL’ye kadar yükselebilir.

Motorlu Kurye İş İmkanları Neler?

Motorlu kuryelerin bu zamanlar da en çok çalıştığı birimler paket servis hizmeti sunan restoranlar olmuştur. Bunlardan farklı olarak motorlu kuryeler hem devlete ait olan hem de özel kargo sektörlerinde çalışabilmektedirler. İlaveten bu zamanlar da artık oldukça yayılmış olup motor kurye hizmeti verebilen pek çok yer bulunmaktadır. Bu kurumlar kendi alanlarında pek fazla motorlu kurye bulundurduklarından buralarda da iş bulma olanakları bulunmaktadır.

Motor Kurye Hizmeti Nedir?
Motor Kurye Hizmeti Nedir?

Kurye Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Kuryeler; binicili otomobil, yaya, motosiklet, hafif ticari taşıt ya da bisiklet gibi olanaklarla alıcıların postalarını karşı tarafa iletmekle yükümlüdürler. Bunların haricinde kuryelerin görevleri ve sorumlulukları bu şekilde sıralanır;

1- Kuryeler işlerine başlamadan hemen öncesinde ki günler boyunca ürünleri teslim edecekleri semt ve mahallerde gidip gezmelidir. Eğer hiç gitmediği bir yerde işe başlayacaksa, başka birilerinden yardım isteyerek bölgenin en yoğun mahalle ile caddelerini bilmelidir. Başka bir durum söz konusu olduğunda teslimat yapılacak adresleri bulabilmekte zorluk çekerler. Bu gibi durumlar da işlerin gecikmesine sebep olmaktadır.

2- Kuryelerin başka kişilerle konuşmaları güçlü olmalıdır. Belli başlı zamanlarda teslimat aksadığından veya buna benzer bir şekilden dolayı kişiler kuryenin kendisine tepki gösterebiliyorlar. Buna benzer tepkilere karşı yapıcı olunmalı ve işini profesyonelce icra etmeye dikkat edilmelidir.

3- Arabalı veya motosikletli kuryeler, telefondan navigasyon sistemini kullanarak teslim yapacakları adreslere çok daha kısa zamanda ulaşabilir.

4- Teslimat ne kadar önemli ve acil olursa olsun trafik kurallarına uymaya özen gösterilmeli ve hız sınırı aşılıp olması gerekenden daha hızlı araç kullanılmamalıdır. Kuryeler trafikteyken hem kendileri hem de diğer kişilerin yaşamını tehlikeye atacak tutumlardan uzak durmalıdırlar.

5- Kuryeler teslim edilecekleri önemli evrak veya ürünlerin güvenliğinden de yükümlüdür. Mesela kırılma durumu olan malzemeler için arabalı kuryeler kiralatılabilir. Bu ürünler gerekli yerlere teslim edilene dek kuryenin yükümlülüğündedir. Benzer şekilde resmi evrak veya önemli belgelerin kaybedilmemesi için dikkatli ve korumacı davranmak gerekir.

6- Bu bölümde çalışmakta olan bireyler müşterinin gizlilik ve memnuniyetini göz önünde tutmalıdır. Taşımakta olunan paketler bakıp açılmamalı veya herhangi başka bir kişiye bırakılmamalıdır.

Motorlu kurye hizmeti büyük şehirlerde çokça kullanıldığı gibi artık şimdiki zamanlarda her bölgede kullanılmaktadır. Belirli büyüklüklerdeki ürünlerin bir yerden bir yere götürülmesinde oldukça büyük avantajlar üreten bir hizmet şeklidir. Uzman biçimde taşıma yapan moto kurye hizmeti, bireylerin iletilmesi gereken önemli evrak gibi belgelerin ve de küçük boyutta malzemelerin gerekli yerlere taşınabilmesine yardımcı olabilmektedir.

Adresten alınıp başka bir adrese teslimat sağlayan motor kurye hizmetinin şartları bireylerin motor kurye ihtiyacını daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gidermektedir. Motor kurye taşımacılık alanında pek çok başka özelliği içinde barındırmasıyla başlıca tercih edilen taşıma hizmetlerinden biridir. Kalabalık ve yoğun bir trafik yaşayan şehirlerde kullanımı tercih edilen bir hizmet şekli olmaktadır. Kişiler motorlu kurye hizmetine kolayca internet sitesi yani online üzerinden de ulaşım sağlayabilirler.

En İyi Kurye Firmasını Seçmek

Gönderi işlemlerinin herhangi bir zorluğu veya başka sorunlardan dolayı yaşanan aksamalar hemen hemen bütün kurye çalışanlarının en büyük problemleri arasında yer alıyor. Fakat sizler seçim yaptığınızda aşağıdaki detayları göz önünde bulundurup tercih yapmalısınız.

Marka Önemli

Herhangi bir İşletmeniz ya da e-ticaret siteniz bulunuyor ise kuryeye çok daha fazla gerek duyabilirsiniz. Bu nedenle motor kurye hizmetini kullanabilmek istiyorsanız hizmette bulunan kurumun marka olmasını göz ardı etmemelisiniz.

Şikayet Yönetimi Sitelerini ve Sosyal Medya Sayfalarını Kontrol Edin

Eğer ki motor kurye hizmeti seçmeniz gerekirse tercih edeceğiniz motor kurye hizmeti için bir firma seçmeniz gerekir, internette kesinlikle araştırmasını yapmanız gerekir. Kurye ya da kargo kurumlarının sosyal medya sitelerindeki faaliyetleri, başka kullanıcıların yorumları seçmeyi düşündüğünüz kurye veya kargo firmasının hakkında size çok iyi bilgi verir.

İnternet ortamlarındaki araştırmalarınız için “şikayet yönetimi” sitelerini de dikkatle inceleyebilirsiniz. Bu gibi siteler, markaların dijital ortamdaki itibarları için oldukça önemli derecedeki sitelerdir. Şikayetlerin ne sebepten ötürü olduğunu ve kurum tarafından giderilip giderilemeyeceğini rahatlıkla bu dijital siteler üzerinden öğrenebilirsiniz.

Motor Kurye Hizmeti Fiyatları

Motor kuryenin ücretlerinin değişiklik gösterme nedeni başta gönderinin kilosu, gereken teslim zamanı, gönderinin hacmi ve uzaklığı gibi detaylardan kaynaklanır. Eğer ki gerçekten iyi bir motor kurye hizmeti çağırmak istiyorsanız, olması gereken normal fiyattan daha fazla fiyatlara karşı hazırlıklı olmanız gerekir.

Teknoloji ile beraber motor kurye hizmetlerinin geçici olarak da çok daha kolay bir şekilde takip ediliyor olması daha fazla kişinin motor kurye hizmetinden yararlanmak istemelerine sebep oluyor.

Paylaş
Başa Dön