Moto Kurye İşi Kuralları

Kurye hizmeti veren firmalar, satıcı ile alıcı arasında, ürün sevkiyatının hızlı ve güvenli yapılmasını sağlar. Büyükşehirlerde, trafik sorunu yaşanmadan, ürün veya belge teslimat işlemlerinin hızlı yapılabilmesi için moto kurye hizmeti verilmektedir. Moto kuryeler, taşıdığı eşya türüne göre kategorilere ayrılabiliyor.

Kalabalık ve trafik yoğunluğu olan şehirlerde insanlar evlerinden çıkamadıkları zaman birçok ihtiyaçları, moto kuryeler tarafından kendilerine kısa sürede ulaştırılmaktadır. Moto kurye işi kuralları iş güvenliği, trafik ve hizmet kuralları olarak farklı başlıklar altında değerlendirilebilmektedir.

Uyulması Gereken Kurallar

Her mesleğin kendisine göre çeşitli kuralları vardır. Moto kuryelik mesleğinde çalışanlarında dikkat etmeleri gereken çeşitli hususlar bulunmaktadır. Belirlenen kuralları, hem kurye hizmetini veren kişiyi hem de toplumun diğer fertlerini çeşitli risklerden korumaktadır. Kuralara uymak, hedefe ulaşmayı ve hizmet kalitesinin artmasını sağlar. Uyulması gereken kurallardan bazıları şunlardır.

 • Moto kurye, mesleği ile ilgili kuralları bilmek ve uymak zorundadır.
 • Düzenli olarak İSG eğitimleri alınmalıdır,
 • Trafik kuralları ve ileri sürüş tekniklerine uyulmalıdır,
 • Moto kurye koruyucu donanım giymek zorundadır.

Uyulması gereken kurallar, iş güvenliğini, sağlığı korurken, verilen hizmetin kalitesini artıracaktır.

Moto Kurye Ekipmanları

Moto kuryelik hizmetini verenler, iş sözleşmelerini imzalarken, belirlenen tüm kurallara uyacaklarını kabul ederler. Hava şartlarının sağlıklarını olumsuz etkilememesi için belirlenen ekipmanların kurallara göre kullanılması gerekir. Moto kurye elemanlarının kullanacağı ekipmanlar şunlardır.

 • Motosiklet kaskı,
 • Korumalı motosiklet montu,
 • Korumalı motosiklet eldiveni,
 • Motosiklet pantolonu,
 • Korumalı motosiklet çizmesi,

Bu kurallar, motor ile trafikte hızlı seyrederken, soğuk havaya maruz kalarak, yüz felci gibi sağlık sorunlarının yaşanmaması için belirlenmiştir. Mesleğin, sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için uyulması gereken önemli kurallardandır.

Moto Kuryelerini Trafikte İhlal Ettiği Kurallar

Son dönemlerde, moto kurye hizmetlerinin hızla arttığını her yerde görebiliyoruz. Aracınız ile trafikte seyrederken, birçok moto kurye yanınızdan geçmektedir. Motosiklet kullanıcılarının ve moto kuryelerin trafikte ihlal ettiği kurallar şunlardır.

 • Kask takmamak,
 • Yaya kaldırımlarında sürmek,
 • Kırmızı ışıkta geçmek,
 • Hız limitini aşmak,
 • Dönülmez yerlerden dönmek,

Moto kurye mesleğinde, iş kuralları belirlenirken, trafik kurallarına da uyulması gerektiği belirtilir. Kural ihlali sonucu yaşanacak olaylardan sürücüler sorumlu tutulur.

Hızlı Teslimat

Moto kurye mesleğinin amacı, müşteriye ürünün en kısa sürede hızlı teslim edilebilmesidir. Yoğun trafik yaşanan yerlerde, moto kuryeler, trafik sorunu yaşamadan, sipariş verilen ürünleri kısa sürede ulaştırmaktadır. Bu hizmeti verirken, trafik kurallarına, iş güvenliğine ve müşteri memnuniyetine dikkat etmeleri gerekiyor. Hızlı teslimat, güvenli yapılan teslimattır. Kural ihlalleri her zaman olumsuz sonuçlara neden olur.

Ürün Teslim Kuralları

Moto kuryeler, müşteriye ürünü teslim ettikten sonra işverene işlemin tamamlandığını bildirmek zorundadır. Moto kurye mesleğinde her çalışanın uyması gereken önemli kurallardan birisidir. Bu kurallar sayesinde, işveren çalışanların müşteriye sunduğu hizmetleri kontrol edebilecek ve hizmet kalitesini artırmak için yeni çalışmalar yapabilecektir. Ürün teslim kuralları işveren tarafından geniş çaplı yapılan araştırmalar ile belirlenir.

Sorumluluk Sahibi Olma

Moto kuryeler, ürün teslim sorumluluğunu aldıkları gibi yol boyunca tüm trafik kurallarına uyma sorumluluğuna da sahiptir. Ürün teslim noktasına kadar tüm trafik kurallarına uyarak ve ileri sürüş tekniklerini kullanarak, ulaştıktan sonra motor park edilecek yerin bile seçilmesi bir sorumluluk gerektiriyor.

Ürün teslimi için motorun park edileceği yer meslek etiğine uygun olarak belirlenmeli ve başkalarını rahatsız etmemelidir. Aynı zamanda motosikletin güvenliğine de dikkat edilmelidir. Taşınan eşya çanta içerisinde zarar görmeden taşınmalı ve teslim için çıkartılırken dikkat edilmelidir. Ürün teslimi sırasında güler yüzlü ve kibar olma mesleğin önemli kurallarındandır.

Paylaş
Başa Dön