Moto Kurye Hizmetlerinde Son Teknolojiler

Zamanın her şeyden kıymetli olduğu günümüz şartları, bazı farklı iş kollarını da ortaya çıkarmıştır. Bunlardan bir tanesi de acil motorlu kurye hizmeti sunan firmalardır. Motorlu kurye hizmeti sunan firmaların amacı kapıdan kapıya teslim gerçekleştirerek teslim edilmesi gereken gönderileri çok kısa bir sürede, hatta bazen dakikalar içerisinde alıcısına teslim etmektir. Örnek olarak bir evrakın yarım saat içerisinde bir adrese ulaştırılması gerekebilir. Ya da bir paketin gün içerisinde alıcısına teslim edilmesi gerekebilir.

İşte bu gibi hallerde kargo firmaları işlevsel olmayacaktır. Ne de olsa kargo firmaları pek çok formaliteyi uygulamak durumundadır. Ancak kurye firmaları paketleme de dahil olmak üzere çok sayıda süreçten geçerek bu teslimatı gerçekleştirebilecektir. Bu da en erken ertesi günü teslimat anlamına gelecektir. Ayrıca kargo firmalarının adrese kurye gönderimi de hayli zorlayıcı olacaktır. Moto kurye hizmetlerinde son teknolojiler de bu hizmetin kalitesini artırmaya adaydır.

Motorlu Kurye Hizmetine Paketleme de Dahil midir?

Kurye hizmeti sunan firmalar herhangi bir paketleme hizmeti sunmazlar. Paketlemelerin gönderiyi teslim eden müşteriler tarafından yapılması gerekmektedir. Ne de olsa motorlu kurye hizmetinde asıl amaç paketleme ve benzeri formaliteler ile meşgul olunmaksızın gönderinin en kısa sürede alıcıya teslim edilmesi, başka bir deyişle doğrudan teslim edileceği adrese yönlendirilmesidir.

Bu nedenle gönderiyi teslim eden müşteri tarafından gerektiği şekilde paketlenerek teslim edilmesinde yarar vardır. Ancak elbette motorlu kurye firması bu gönderinin hasar almadan taşınabilmesi, ezilmemesi ya da güneşte kalmaması için gereken önlemleri alacak ve gönderiyi en kısa sürede hasarsız olarak teslim etmeye özen gösterecektir. Nitekim bu hizmet için kurye firmalarına ait motorlarda özel bölmeler yer almakta, gönderiler bu bölmelerde taşınmaktadır.

Gönderinizi Anlık Olarak Takip Edin

Motorlu kurye firmalarının müşterilerine sağladığı en büyük ayrıcalıklardan biri de kuryeleri ve gönderileri canlı takip etme olanağıdır. Bu sayede gönderinin hangi konumda bulunduğu, teslim edilip edilmediği anlık olarak görülebilecektir. Hatta bazı kurye firmaları bu teslimatı gerçekleştirmekte olan kuryeye ait isim ve telefon numarası gibi irtibat bilgilerini de anlık olarak birlikte çalıştıkları müşterileri ile paylaşmaktadır.

Bu sayede çok daha şeffaf ve güvenilir bir hizmet alınması ve yaşanacak sorunlarda kurye ile zaman kaybetmeden iletişim kurmak mümkün olabilecektir. Ayrıca motorlu kurye firmasına teslim edilmiş olan gönderileri daha doğru bir şekilde takip edebilmek adına firma tarafından müşterilere bir gönderi takip numarası da verilecek ve bu numara ile her an gönderinin durumunu sorgulamak mümkün olabilecektir.

Kurye Firmaları Tarafından Sözleşme İbraz Edilmeli mi?

Kurye firmaları, müşterileri ile bir hizmet sözleşmesine dayalı olarak çalışır. Bu hizmet sözleşmesi, gönderi teslim alınırken müşterilere kuryeler tarafından sunulacaktır. Sözleşmeler içerisinde öncelikle motorlu kurye firmasına ait kurumsal bilgiler ve iletişim bilgileri yer alır. Bu sayede bir sorun yaşanacak olursa firmaya ne şekilde ulaşılacağı konusunda da bir güvence sağlanmış olur. Bunun yanı sıra firma tarafından taahhüt edilen bazı hizmetler de bu sözleşme kapsamında yer almaktadır.

Örnek olarak acele teslimat, hasarsız teslimata dair birtakım güvenceler, bazı özel kargoların muhafazasına dair güvenceler ve belirli bir süre ya da saatte gönderinin teslim edilmesi gibi hususlar sayılabilir. Bu gibi sözleşmeleri müşterilerine sunmayan kurye firmaları ile çalışılmamasında yarar vardır. Zira bu gibi bir sözleşmenin müşterilere sunulması her şeyden önce motorlu kurye firmasının müşterilerine duyduğu saygıyı da ifade etmektedir.

Moto Kurye Hizmetlerinde Son Teknolojiler
Moto Kurye Hizmetlerinde Son Teknolojiler

Kurye Firmalarının Fiyatlandırma Politikası Ne Şekildedir?

Kurye firmalarının fiyat politikası kargo firmalarından farklıdır. Zira motorlu kurye firmalarının sunduğu hizmet sadece gönderinin teslim edilmesinden daha fazlasıdır. Örnek vermek gerekirse motorlu kurye firmaları sadece gönderinin emniyetle teslim edilmesinden değil hızlı bir şekilde alıcısına ulaştırılmasından da sorumludur. Bunun yanı sıra acele teslimat ya da belirli bir saatte veya belirli bir süre içerisinde teslimat hizmeti sunuluyorsa bu durumdan ötürü de fiyatların nispeten artması mümkün olabilir.

Aynı zamanda motorlu kurye firmaları tarafından dağıtım merkezi, toplama merkezi ya da şubeden teslim gibi bazı formaliteler uygulanmaz. Motorlu kurye firmaları kapıdan teslim aldıkları bir gönderiyi bir diğer kapıya teslim etmeye odaklı çalışarak zaman kaybı yaşamak istemeyenlere acele teslimat hizmeti sağlarlar. Dolayısıyla motorlu kurye firmalarının teslimat hizmetinden çok zaman sattığını ifade etmek de mümkündür. Durum böyle olunca da daha yüksek ücretler ile hizmet sağlıyor olması normal karşılanmalıdır.

Motorlu Kurye Firmaları Hizmet Kalitesini Daha da Yukarı Taşıyor

Motorlu kurye firmaları müşterilerine sundukları hizmetleri son zamanlarda daha da ileri taşıma eğilimi içerisindedir. Örnek vermek gerekirse motorlu kurye firmalarının pek çoğu canlı takip hizmeti de sağlamaktadır. Canlı takip hizmeti sayesinde dakikası dakikasına gönderinin konumu takip edilebilmektedir. Bunun yanı sıra motorlu kurye firmaları müşterilerinden gelen talep üzerinde tam saatinde alıcısına ulaşacak dakik teslimat hizmeti sunmaya da başlamıştır.

Öte yandan motorlu kurye firmalarına ait motorlara ait taşıma bölmeleri de gelişerek çok daha güvenli ve gönderilerin hasar görmesini engelleyecek şekilde tasarlanmaya başlanmıştır. Yani standart bir motosikletin bagaj bölmesinden farklı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bu sayede halihazırda çok çevik ve hızlı hareket etmesi gereken motosikletler ile taşınan gönderiler en ufak bir zarar dahi görmeden teslim edildikleri haliyle alıcılarına ulaştırılacaktır.

Motorlu Kurye Firmaları ile Hangi Gönderiler Taşınabilir?

Motorlu kurye firmaları tarafından taşınabilecek olan gönderilerin bazı yasal sınırları olabileceği gibi firmaların sahip oldukları teknik imkanlar da bu gönderilere bir sınır çizebilir. Örnek vermek gerekirse motorlu kurye firmalarına ait motorlara sığabilecek olan paketlerin ebatları bellidir. Her ne kadar motorların kapasitesi artık çok artmış olsa dahi bir kamyonetle ya da araba ile taşınabilecek kadar geniş ölçekli olmadığını da ifade etmekte yarar vardır.

Bunun yanı sıra kolay bozulabilecek gıda malzemeleri ve yanıcı, patlayıcı maddelerin de motorlu kurye firmaları tarafından taşınması mümkün olamayacaktır. Bunun haricinde kalan evrak, zarf ya da belirli ebatlardaki paketler kurye firmalarına teslim edilebilecektir.

Kurye Firması Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Piyasada çok sayıda kurye firması yer aldığından dolayı gönderisini bir adrese en kısa yoldan ulaştırmak isteyenler seçim yapmakta zorlanabilirler. Bu nedenle de bazı kriterlerin göz önüne alınması gerekir.

Gönderi sahipleri şu kriterleri dikkate alarak seçim yapabilirler;

  • Firmanın kurumsal olup olmadığı,
  • Personelin özel eğitimli olup olmadığı,
  • Firmaya ait motorlarda özel taşıma bölmeleri yer alıp almadığı,
  • Firmanın müşterilerine sözleşme ibraz edip etmediği,
  • Trafiği tehlikeye atmayacak şekilde güvenli teslimat süresinin uzunluğu

Elbette müşterilerin beklentileri ve rekabet arttığı müddetçe firmalar tarafından sunulan ek hizmetler ve hizmetin niteliği de değişecektir.

Hizmet Günün Her Saati Devam Ediyor mu?

Elbette kısa süre içerisinde gönderileri teslim edebilmeyi sağlayan acele kurye hizmetleri günün her saati devam etmelidir. Ne de olsa ne zaman acele bir gönderi hizmetine ihtiyaç duyulacağı bilinemez. Bu nedenle hizmeti sağlayan kurye firmaları gece gündüz müşterilerinin gönderilerini en kısa süre içerisinde alıcısına teslim etmek için adreste olacak ve saat kaç olursa olsun öngörülen süre içerisinde hedef adrese teslim gerçekleşecektir.

Paylaş
Başa Dön