Kuryeyi Teslim Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Motorlu kurye hizmeti, son zamanların en güvenilir ve popüler kargo yöntemidir. Hızlı teslimat güvencesi ile hizmet veren firmalar, pek çok yönden avantajlar sunar. Acil kurye gönderimi gibi konularda, kargo firmasının dikkatli olması gerektiği gibi, göndericinin dikkat etmesi gereken çeşitli hususlar da vardır. Kargo firmasına kuryeyi teslim ederken nelere dikkat edilmelidir? Ne yapılmalıdır? Ne yapılmamalıdır?

Kurumsal Bir Firma Tercih Edin

Eğer kurye hizmeti almak istiyorsanız, hizmet alacağınız firmanın güvenilir olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Mutlaka firmanın web sitesini dikkatlice incelemeli ve referanslarını kontrol etmelisiniz. Her sektörde olduğu gibi taşımacılık sektöründe de yasal olmayan firmaların olduğunu aklınızda çıkarmayın. Bu sebeple, gönderinizi teslim edeceğiniz firmanın internet sitesini detaylı inceleyin ve tüm ayrıntılara dikkat edin. Yalnızca kurumsal ve güveninizi kazanan bir firma ile kargonuzu gönderin.

Müşteri Hizmetlerinden Ayrıntılı Bilgi Alın

Kargonuzu teslim edeceğiniz firmanın internet sitesinde mutlaka müşteri hizmetleri olduğundan emin olun. Numarayı bulun ve mutlaka firma ile iletişime geçin. Müşteri hizmetleri hattından merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını almaya çalışın. Hiç bir detayı atlamayın ve tüm ayrıntıları mutlaka öğrenin. Firma hakkında gerekli bilgilere sahip olun ve firma size güven verdiği taktirde kargonuzu teslim edin. Kurumsal olmayan firmalardan kaçının ve kargonuzu onlara teslim etmeyin.

Fiyat Tablosunu Mutlaka İnceleyin

Firmanın internet sitesinde yer alana fiyat tablosunu mutlaka inceleyin ve kendi kargonuz ile karşılaştırın. Kuryeyi çağırdığınızda, sizden istenilen ücretin fiyat tablosu ile uyumlu olmasına dikkat edin. Eğer sizden yüksek bir ücret istenirse mutlaka itiraz edin ve internet sitesinde yer alan fiyat tablosunun dışında bir ücret talebini kabul etmeyin. Güvenilir bir firma, kurumsal web sitesinde beyan ettiği fiyat politikasına uymak ile yükümlüdür.

Kurye fiyatları, ürünün yapısına ve teslim edilecek adresin konumuna göre belirlenecektir. Bunun yanı sıra, almak istediğiniz hizmet de fiyat belirlemesinde etkili olacaktır. Örneğin; acil kurye hizmeti almak istediğinizde, bu hizmetin fiyatı normal bir gönderiye göre biraz daha pahalı olacaktır.

Kuryeyi Teslim Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Kuryeyi Teslim Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kargonuzu Doğru Bir Şekilde Paketleyin

Motorlu kurye, acil kurye hizmetlerinde göndereceğiniz kargoyu paketlemek sizin sorumluluğunuzdadır. Göndereceğiniz kargonun içeriğine göre, doğru bir paketleme yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Kurye kapıya gelmeden önce, ürünün paketlemesini yapmış olmanız gerekir.

Dikkat etmeniz gereken noktalar şöyle sıralanabilir;

  • Kırılma tehlikesi olan ürünlerinizi mutlaka korumaya alın,
  • Kırılacak olan ürünlerin etrafına olası darbeleri en aza indirmek amacı ile yumuşak bir siperlik sarın,
  • Sıvı gönderilerinizi dökülme riskine karşı dikkatli paketleyin,
  • Eğer şişe veya kavanoz gibi açılma riski olan bir kargonuz varsa, kapak kısmına ekstra özen gösterin ve korumaya alın.

Doğru bir şekilde paketlediğiniz kargolar, kurye firmasınız sahip olduğu koruma yöntemleri ile birleşerek, güvenli bir kargo süreci sağlayacaktır. Göndereceğiniz ürünler her ne olursa olsun, mutlaka dikkatli bir şekilde paketleyin ve korumaya alın. Her ihtimale karşı tedbiri asla elden bırakmayın.

Kargonuzun Ölçülerine ve Ağırlığına Dikkat Edin

Motor ile taşınabilecek kargo kapasitesi sınırlıdır. Bu sebeple kargonuzun motor ile taşınabilecek ölçülerde ve ağırlıkta olmasına dikkat etmelisiniz. Gönderebileceğiniz maksimum ölçüler ve maksimum ağırlık, firmanın internet sitesinde sizinle paylaşılır. Göndereceğiniz ürünün bu ölçülere uyduğundan mutlaka emin olun.

Eğer birden fazla kargonuz varsa, kargo sayınıza göre kurye çağırın. Kargonuzun taşınabilecek doğru ölçülerde veya ağırlıkta olup olmadığını, müşteri hizmetleri hattını arayarak da öğrenebilirsiniz. Normal kapasitenin üzerinde bir kargonuz varsa, bu kargonun taşınması oldukça riskli olacaktır.

Eğer normalin üzeri ölçülerde ve ağırlıkta bir kargonuz varsa, bu gönderinin taşınması için ısrar etmemelisiniz. Motor kapasitesini aşan paketlerin taşınması, kuryenin hayatını tehlikeye atabilir. Kuryenin hayatını tehlikeye attığı gibi, çevredeki tüm insanların da hayatını tehlikeye atabilirsiniz. Bu sebeple, taşıma kriterlerini iyi inceleyin ve kargonuzun bu kriterlere uygun olduğunda kesinlikle emin olun.

Tüm Bilgileri Doğru Bir Şekilde Verdiğinizden Emin Olun

Kargonuzun teslimat bilgilerini 2 kez kontrol edin. Her ihtimale karşı alıcı bilgilerini dikkatli iletin ve hata yapmamaya özen gösterin. Adreste vereceğiniz her bir yanlış bilgi, kargonuzun ulaşımında sorunlar yaratacaktır. Örnek verecek olursa; alıcı adresinde bina numarasını veya kapı numarasını yanlış beyan etmeniz, kuryenin adresi bulmasında büyük sorunlar oluşturacaktır.

Oluşacak bu sorunlar, kargonuzun zamanında teslim edilememesine yol açacağı gibi, kuryeyi de zor bir durumda bırakacaktır. Bu sebeple alıcı adresinde yanlışlık yapmamalı ve tüm bilgileri mutlaka doğru vermelisiniz. Beyan ettiğiniz adres bilgilerini 2 kere kontrol ettiğinizden emin olun.

Kargonuzu Teslim Ederken Mutlaka Sözleşme Alın

Kurumsal kargo şirketi, kargonuzu teslim alırken size sözleşme vermek ile yükümlüdür. Bu sözleşmenin üzerinde sizi güvence altına alan detaylı bilgiler bulunur. Bu sebeple, kargonuzu teslim etmeden önce sözleşme aldığınızdan mutlaka emin olun. Eğer firma sözleşme vermek istemiyorsa, asla kargonuzu teslim etmeyin.

Mutlaka sözleşme talep edin ve kendinizi güvence altına alın. Olası bir kaybolma veya çalınma durumlarında, bu sözleşme sizin sigortanız olacaktır. Yasal olmayan bazı firmalar ile sözleşmesiz olarak göndereceğiniz kargolarınızı, herhangi bir kayıp veya çalıntı durumunda ispatlayamayacağınızı unutmayın.

Kargonuzu Takip Edin

Kargonuzu teslim ettiğiniz andan itibaren, kurye başka bir yere uğramadan direk alıcı adresine doğru yola çıkacaktır. Kargo takibinizi yapmayı unutmayın. Firmanın internet sitesi üzerinden gerekli bilgiler doğrultusunda kargo takibinizi gerçekleştirin. Firmanın müşteri hizmetlerini arayarak kurye, konum ve teslimat ile ilgili detaylı bilgileri elde edin.

Kargonuz alıcıya teslim edildiğinde, size mutlaka “kargonuz teslim edildi” bilgisi ulaştırılacaktır. Eğer kurumsal ve güvenilir bir firma ile çalışıyorsanız, firma zaten gereken tüm hizmetleri size sağlayacaktır. Siz yine de tedbiri elden bırakmayın ve takibinizi yapın. Kargonuzu hızlı ve doğru bir şekilde teslim edildiğinden emin olun. Kargonuzun zarar görmediğini ve yanlış bir teslimatın yapılıp yapılmadığını alıcı ile iletişime geçerek teyit edin.

Güvenilir Bir Firma İle Garantili Hizmet Alın

Eğer kurumsal bir firma ile çalışıyorsanız, bu firma size tüm detayları anlatacak ve gönderinizin güvenli bir şekilde ulaştırılmasını garanti edecektir. Halk dilinde “korsan” olarak tabir edilen gayri resmi firmalar, hiç bir güvence vermeden kargo hizmeti verdiklerini iddaa ederler.

Bu sebeple kargo gönderirken seçici ve dikkatli olmanız gerekir. Referansları sağlam, hem web sitesi, hem de müşteri hizmetleri hattı üzerinden rahatlıkla ulaşabildiğiniz firmalarla, herhangi bir sorun yaşamanız mümkün değildir.

Motorlu Kurye Personeline Güvenin

Motorlu kurye, acil kurye hizmetleri personeline güvenmemeniz için hiç bir sebep yoktur. Çünkü bu personeller, göreve başlamadan önce eğitimden geçerler ve bu doğrultuda işe başlarlar. Her bir kurye, profesyoneldir ve ne yapması gerektiğini çok iyi bilir. Kullanılan motorlar son model, kullanılan kargo sistemiyse son teknolojidir.

Motorlu kuryeler, trafik nedeniyle oluşan olumsuz yol koşullarından etkilenmez ve aralardan hızlıca sıyrılabilir. Dar ara sokaklarda kolaylıkla hareket edebilir ve kestirme yolları rahatlıkla kullanabilir. Bu sebeple motorlu kuryeler ile yapacağınız her gönderi, size taahhüt edilen saatte alıcı adresine mutlaka ulaşacaktır.

Paylaş
Başa Dön