Kurye Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kurye sizin için önemli olan bir şeyi sizden alıp sizin yerinize başkasına teslim eden kişidir. Bu yüzden kurye seçiminde dikkatli ve seçici olmalıyız. Peki, kurye seçiminde nelere dikkat edilmeli? Gelin birlikte bakalım.

Kurye Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle ulaştırma bakanlığı kuryelere bir dağıtım sertifikası verir, işe alacağınız kuryenin dağıtım sertifikasının olduğundan ve tarihinin henüz geçmemiş olduğundan emin olmalısınız.

 • Motor ya da araba yani kuryenin teslimatta kullanacağı araç için ehliyetinin olması çok önemlidir, buna özellikle dikkat edilmelidir.
 • ​​​​​​Kuryenin kuryelik yapacağı şehiri biliyor olmasına, ilçeleri, mahalleleri, sokakları daha önce gidip görmüş olmasına ya da bilmesine dikkat edilmeli. Kurye çevresini ne kadar iyi biliyorsa teslimat o kadar güvenli ve hızlı olacaktır. Bu da müşteri memnuniyeti için oldukça önemli bir husustur.
 • Kurye olarak işe alacağınız kişinin sakin ve kibar olmasına çok dikkat edilmelidir. Çünkü olası bir sorun çıktığında sakin davranamazsa ya da hoş olmayan bir tavır sergilerse bu sizin müşteri kaybetmenize sebep olabilir. Bundan dolayı kurye olarak ile alacağınız kişinin karakteristik özelliklerine dikkat etmelisiniz, bunun için birkaç gün deneme amaçlı çalıştırmak faydalı olacaktır.
 • ​​​​​​Kurye olarak işe alacağınız kişi için biraz deneme süresi verdikten sonra müşteri memnuniyetini ölçmek için anket yapabilirsiniz bu da sizin kurye hakkında işe alıp almama kararınızı etkileyecektir.
 • Seçilecek olan kuryenin diksiyonunun iyi olması müşteri memnuniyeti açısından çok önemlidir.

Kuryenin Çalışma Hızı Önemli midir?

Bu kesinlikle kurye seçiminde çok önemli bir husustur. Bu yüzden işe alacağınız kuryenin iyi bir şekilde motor ya da araç kullanıyor olması gerekir. Bu sayede müşterilerinize ürünleri daha hızlı ve güvenli bir şekilde yetiştirip müşteri memnuniyetinin artmasını sağlamış olur.

Moto Kurye Seçiminde Önemli Olan Özellikler

 • Motor kurye seçiminde en önemli şey kurye olarak işe alacağınız kişinin güzel ve hızlı bir şekilde motor kullanabiliyor olması. Çünkü eğer kuryeniz güzel motor kullanıyorsa ürünleri müşterilerinize daha hızlı ve güvenilir bir şekilde yetiştirecektir. Bu durum da müşteri memnuniyetinin artmasına katkı sağlar.
 • Kurye seçiminde önemli olan bir diğer şey ise geçerli ve temiz bir ehliyet sahibi olmasıdır.
 • Kuryenin yolları ve kestirmeleri daha iyi bilmesi de çok önemlidir. Kestirmeleri bilen ve iyi motor kullanan bir kurye daha hızlı iş yaparak size zaman kazanacaktır ve aynı zamanda hızlı ulaşım yaptığı için müşteri memnuniyeti artması açısından da etkili olacaktır.

Kuryenin Görevi Nedir?

Kuryeler başta gıda sektöründe olmak üzere birçok farkı alanda da çalışabilirler. Kuryelerin yaya kurye olarak çalışanları genelde kısa mesafe için çalışırlar, yakın olan gönderimler için yaya kuryeler faaliyet göstermektedir. Motosiklet kullanan kuryeler ise daha uzun mesafeler için gönderim taşımacılığı yapmaktadır, motosikletli kuryelere genelde moto kurye denilir.

Yaya ve motor ile kuryelik yapıldığı gibi araba kuryeliği de yapılmaktadır. Araba kuryeliği çoğu zaman daha önemli evrakları taşımak için yapılır. Bu yüzden resmi evraklar, belgeler ve postalar daha hızlı ve güvenli olacağı için araba kuryeleri tarafından taşınır.

Ürünlerin güvenliğinden kurye sorumludur, teslim edecekleri ürünleri teslim edene kadar korumaları gereklidir. Bu kişiler genelde semt ya da mahalle gibi belirli bir alanda çalışırlar.

Bunlarla birlikte bisiklet ile teslimat yapan kuryeler de vardır, daha hızlı olacağından dolayı tercih edilmektedir. Bisiklet ile teslimat yapan kuryelere de motor kuryelerine denildiği gibi yine moto kurye denilir.

Kurye Nedir?

Genellikle motosiklet ya da araba ile evrak, belge ya da diğer gönderimlerin teslimatını sağlayan kişilere kurye denir. Standart kuryenin yanında son zamanlarda yaygınlaşan ve genellikle büyük şehirlerde kullanılan ekspres kurye hizmeti sunulmaktadır. Ekspres kuryeler acil olan evrakların hızlı gönderimleri için kullanılıyor.

Kurye Ne İş Yapar?

 • ​​Kuryeler posta, paket, belge ve evrakları verilen adreslere teslim eder.
 • Tarafınızdan başkalarına göndermeniz gereken paket ya da evrakları onlara hızlı bir şekilde ulaştırır.

Kurye Nasıl Olunur?

Moto kurye olmak için a1 ya da a2 seviyesinde ehliyet sahibi olunması gerekir. Araba kuryeliği yapmak isteyenler için de b seviyesinde ehliyetinin olması gereklidir. Kuryelik yorucu bir iş olduğundan dolayı genellikle 18 ve 30 yaş arası sağlık sorunu olmayan çalışanlar işe alınır.

 Kurye Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?
Kurye Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Kuryenin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

 Bir kuryenin görevi ona teslim edilen bir şeyi istenilen tarafa ulaştırmaktır. Bunun için kuryenin işe başlayacağı yeri iyi bilmesi gerekir. Kurye işe başladığı semti fazla bilmiyorsa işe başlamadan önce en işlek caddeleri, sokakları gezip öğrenmesi gerekir. Mahalle ve sokakların isimlerini ne kadar iyi bilirse işini yaparken o kadar az zorlanır.

Bir kurye için çalışacağı ortamı bilmek çok önemlidir çünkü bu işi yaparken yavaş olmak müşteri kaybetmeye neden olacağı gibi kişinin kovulmasına da sebep olabilir. Kurye çevresini iyi bilmiyorsa siparişleri ya da götürmesi gereken evrakları zamanında yetiştiremez ve gideceği yeri bulmakta zorluk şeker. Bu yüzden bir kurye için çalışacağı semti iyi biliyor olmak avantajdır ve ona kolaylık sağlayacaktır.

 • Kuryenin insanlarla iletişimi iyi olmalıdır, sakin bir kişiliği olmalıdır. Çünkü bazı durumlarda anlaşmazlıklar çıkabilir ya da karşı taraf beklenmedik tepkiler verebilir. Kurye bu durumlara hazır olmalıdır ve bu durumlarda sakinliğini korumalıdır, kibar davranmalıdır. Aksi takdirde müşteri memnuniyetsizliği kuryenin işten çıkarılmasına sebep olabilir.
 • Kurye çalıştığı semti iyi bilmiyorsa navigasyon kullanmalıdır ki hızlı teslimat yapabilsin.
 • Kuryeler teslim edilecek ürünleri teslim edene kadar onların güvenliğinden sorumludur. Bu yüzden önemli gönderimlerde ya da kırılacak ürünlerin teslimatında çoğu zaman arabalı kurye kiralanır. Bu kuryeler ürünlerin ya da belge ve evrakların kaybolması ya da kırılmaması için özen göstermelidir.
 • Bir kuryenin teslim etmesi gereken ürün ne kadar acil olursa olsun trafik kurallarına uymalıdır. Yani hız yapıp kendinin ve başkalarının hayatını riske atmamalıdır.
 • Kuryelerin taşıdığı paketler kuryeler tarafından açılmamalı ya da başkasına teslim etmemelidir.
 • Kuryelerin müşterilerle iletişimi ve müşteri memnuniyetini sağlamak açısından diksiyonu iyi olmalıdır.
 • Yoğun tempo gerektiren yorucu bir iş olduğu için kuryelik yapacak olan kişinin sağlık sorununun olmaması gerekir ve dinç olması beklenir.

Kuryelerin güler yüzlü ve kibar olması çok önemlidir. Çünkü müşterilerle güler yüzle kibar bir şekilde konuşan kuryeler müşterilerin servis yönünden mutlu olmasını ve memnun kalmalarını sağlar.

Kuryenin Görevleri Nelerdir?

 • Kurye ürünleri sorunsuz, sağlam ve hızlı bir şekilde teslim etmelidir.
 • Trafikte saygılı ve anlayışlı olmalıdır.
 • Güler yüzlü ve sakin olmak, müşteri memnuniyetini önemsemek ve bunun için çaba sarf etmek.
 • Teslim edilen ya da edilemeyen ürünler hakkında yöneticiye bilgi vermek.
 • İnsanlarla iletişiminin iyi olması, iyi bir diksiyonunun olması çok önemlidir.

Kurye İçin İş İmkanları Nelerdir?

Kuryelerin özel sektörde iş bulmaları oldukça kolaydır. Başta gıda sektöründe olmak üzere lokanta, pideci, kafeler, restoranlar ve nakliyecilik işlerinde kuryeye çokça ihtiyaç duyulmaktadır.

Kurye Maaşı Ne Kadar?

Kurye maaşı çalıştıkları iş yerlerine göre değişmektedir. Genelde bu maaş 2 ila 4 bin arasındadır.

Paylaş
Başa Dön