Kurye Nedir? Ne İş Yapar?

Kuryeler farklı sektörlerde acil bir şekilde gönderilmesi gereken belge, gıda ürünleri, evrak gibi gönderim ögelerini iletme yükümlü kişilerdir. Gelişen teknoloji ile iletişim araçlarının çoğalmasından doğan trafik, kuryelere olan ihtiyacı daha da arttırdı. Hızlı yaşanan hayat, karşı tarafa iletilmesi gerekenleri kuryeler aracılığı ile yapmayı da gerekli kılıyor.

Kuryeler genel olarak yakın mesafede teslim edilmesi gereken paketleri teslim ediyorlar. Bunun yanı sıra motorlu kuryeler, arabalı kuryeler, uçak kurye gibi farklı kurye çeşitleri de bulunuyor. Her biri kendi içerisinde farklı disiplinlerle çalışan kurye çeşitleri ortak noktada zamanı doğru kullanmaya planlıdırlar. Peki, kurye nedir? Ne iş yapar? Bu yazıda detaylıca bahsedeceğiz.

Kurye Nedir?

İnsanların iletileri güvenli ve istenilen zaman aralığında karşı tarafa ulaştırmak için tercih ettiği kişilere kurye denir. Günümüzde yoğun hayat temposundan doğan kargaşa kimi zaman gönderilerin karşı tarafa iletilememesi, yanlış yere gitmesi, kaybolması gibi olumsuzlukları da beraberinde getirdiği için bu olumsuzlukların yaşanmaması adına insanlar kuryeleri tercih ediyor. Kuryeler gönderileri zamanında ulaştırarak zamandan tasarruf edebilmeyi sağlıyor ve aynı zamanda güvenli bir şekilde bunu gerçekleştiriyorlar.

Kurye Ne İş Yapar?

Hem günümüzde hem de gelecekte çok fazla ihtiyaç duyulacak meslek kollarından biri haline gelen kuryeler güvenli ve hızlı teslimat gerçekleştirmekle görevli kişilerdir. Yaygın olarak gıda sektöründe yer almanın yanı sıra kargo, evrak teslimi, hediyelik eşyaların iletilmesi vb. farklı ürün paketlerini teslim ederler. Özellikle kalabalığın ve yoğunluğun fazla olduğu büyükşehirlerde iletilerin hızlı bir şekilde karşı tarafın adresine ulaştırılmasında büyük önem arz ederler. Kısaca bir kuryenin görev tanımı; gönderimi gerçekleşecek paketi teslim alarak gönderilen karşı tarafa iletmek olarak yapılabilir.

Kurye Olmak İçin Neler Gerekir? Kuryenin Sorumlulukları Nelerdir?

Kuryeler hızlı ve yoğun iş temposuna sahip kişilerdir. Bu konuda iş yoğunluğuna uyum sağlayabilecek ve müşteri memnuniyetini ön planda tutabilecek özelliklere sahip olmaları gerekir. İnsanlarla iletişimi güçlü ve diksiyon yeteneği iyi olması gibi niteliklere sahip olmaları mesleklerinde kendilerini bir adım öne taşıyacak nitelikler olarak tanımlanabilir. Kullanılan araçların farklılığına göre kuryeler kendi içerisinde ayrılırlar. Motorlu, bisikletli ya da arabalı kuryeler olabilir. Kurye olmak için diğer detayları şu şekilde sıralamak mümkün;

  • Motorlu kuryeler için A1 ve A2 ehliyetine sahip olmak şartı vardır.
  • Arabalı kuryeler araç kullanabilmek için B sınıfı ehliyete sahip olmalıdır.
  • Kuryeler stresli bir iş ortamına sahip oldukları için bunu kaldırabilecek düzeyde olmalıdır.
  • Her şeyden önce güvenliğin ve hızın ön planda olduğu bir iş tanımına sahip oldukları için çalışkan ve güvenilir olmaları gerekir.
  • Müşteri memnuniyetini ön planda tutmak hem kendileri hem de çalışmış oldukları firma açısından önemli olduğu için güleryüzlü olmaları önemlidir.
  • Ekip arkadaşları ve yöneticileri ile uyum içerisinde senkronize bir şekilde çalışmaları gerekir.
  • İş planlarına uyarak herhangi bir aksaklığın oluşmasına sebebiyet vermemeleri gerekir.

Bu gibi sorumluluklarından dolayı işleyişte önemli bir basamak olan kuryeler yoğun hayat temposunun olmazsa olmazlarıdır diyebilir. Bu özelliklere sahip kişiler kurye olarak başarılı bir şekilde çalışma imkanına sahiplerdir.

Kurye Nedir? Ne İş Yapar?
Kurye Nedir? Ne İş Yapar?

Kuryelerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kuryeler işe yeni başlıyorlarsa çalışacakları güzergahları daha önceden öğrenerek çalışırken daha hızlı hareket edebilirler. Bu nedenle işe başlamadan önce güzergahlarını iyi öğrenmeleri gerekir. Cadde ve mahalleler hakkında bilgi sahibi olmaları teslimat adreslerini bulmada kolaylık sağlar.

Teslimatlarda yaşanabilecek gecikmeler, adres bulunurken yaşanan bazı sorunlar gibi ihtimallere karşı insanların gösterebileceği tepkilere hazırlıklı olmalı ve her zaman güçlü insan ilişkileri kurmaya çalışmaları gerekir. Bu mesleğin gerekliliklerinden biridir. Hızlı teslimatlarda asla trafik kurallarını çiğnememeli ve hız sınırını aşmamaları gerekir. Taşınan paketlerin güvenliği her şeyden önde olduğu için kişisel bilgilerin korunması ve paket güvenliğine karşı titiz olmaları gerekir. Paketlerin asla açılmaması, zarar görmemesi veya başka birine bırakılmaması kuryelerin başlıca dikkat etmeleri noktalardır.

Kuryeler İçin İş İmkanları Nelerdir?

Genellikle gıda sektöründe yoğun iş imkanına sahip kuryeler özel şirketlerin birçoğunda iş imkanı bulabiliyorlar. Hediyelik eşya satan yerler, restoranlar, kafeler, lokantalar, çiçekçiler, büfeler gibi paket servisi yapan birçok yer için kuryelerin çalışma alanı demek mümkün. Bu gibi işletmelerde kuryelere ihtiyaç oldukça fazladır. Nakliye şirketleri de kuryeler için geniş iş imkanı sunan yerler olarak bilinir. Günümüzde kendi bünyesinde iş imkanının fazla olduğu bir meslek kolu olarak değerlendirilebilir.

Kargo Nedir? Normal Kuryeden Farkları Nelerdir?

Kargo kurye ile normal kuryeler arasındaki en belirgin fark teslimat noktasının yakınlık veya uzaklığı ile ilgilidir diyebiliriz. Hizmet verilen yerin yakın olduğu yerlerde kuryeler tercih edilirken daha uzak teslimat noktalarında kargo kuryelere başvuruluyor. Uzak teslimat noktalarına gerçekleştirilecek paket teslimlerinde ürünler özel şirketler tarafından taşınıyor. Taşıma işlemleri deniz ve hava yolu taşıtları veya karayolu ile gerçekleştiriliyor.

Özellikle son zamanlarda sıkça başvurulan alışveriş hizmetlerinden biri olan online alışverişlerde ürünler kargo ile en kısa zamanlama ile teslim ediliyor. Kurye hizmetlerinde güvenli iletim için sözleşmeler geçerlidir. Kargo teslimatları bazen küçük bir belge ya da evrak bazen de daha büyük bir eşya bile olabiliyor. Kargolar mesafeli teslimat sözleşmesi bünyesinde güvenilir bir biçimde iletiliyor. Her türlü ürün için kargo kuryeler tarafından teslimat hizmeti verilebiliyor.

Kuryeler İçin Maaş Ne Kadardır?

Kurye maaşları çalışılan iş yerine veya firmaya göre değişiklik gösterebilir. Sektörde ne kadar süredir çalıştığı veya işe yeni başlaması gibi farklı durumlarla birlikte maaşlar değişkenlik gösterebilir. Belirlenen ortalama bir kurye maaşının 2680TL olduğu biliniyor. Meslekteki tecrübe alınan bahşişler maaşlarda farklar ortaya koyabiliyor.

Paylaş
Başa Dön