Kurye Ne Taşır?

Kuryelik günümüzde binlerce insanın tercih ettiği, iş imkanları fazlasıyla geniş olan ve kişilerin rahatlığına önem veren bir meslek dalıdır. Kuryelik mesleğinin özellikle de son zamanlarda bu kadar fazla yaygın olmasının nedeni ilk olarak maaşının güzel ve yeterli olmasıdır. Bu da pek çok insanı kendine çeken bir özellik olarak göze çarpmaktadır. Genel olarak kurye ne taşır? Sorusunun cevabını pek çok insan merak etmektedir.

Kuryeler işe başladıktan sonra hangi alanda çalışıyorlarsa ona göre ürün taşırlar. Mesela bir kargo şirketinde çalışan kuryeci kargo paketlerini sahiplerine ulaştırmakla yükümlüdür. Fakat paketi açıp içine bakmak gibi bir lüksü olmadığından elbette ne taşıdığını bilemez. Herhangi bir pastanede çalışan kurye ise evlere ya da iş yerlerine, her nereye sipariş verildiyse oraya, pastane ürünleri taşır.

Yani kişi hangi sektörde çalışıyorsa taşıyacağı şeyler de ona göre değişir. Kuryelerin tek görevi ürün taşımak değildir. Her ürünü düzgün ve saatine uygun şekilde dağıtması gerekir. Eğer bu kurallara uygun davranışlar sergilemiyorsa kurye işini kaybedebilir. Bu sebeple kurye olmak isteyen kişilerin mağdur olmaması açısından işlerini doğru düzgün yapmaları kendileri için iyi olacaktır.

Kuryeler Hangi Alanlarda Çalışır?

Kuryeler pek çok alanda çalışabilirler. Yurt dışında ve ülkemizde son zamanlarda oldukça popülerleşen bu mesleğe ilgi ve rağbet günden artmaya devam etmektedir. Meslek sahibi olan kişilerin bile part time olarak kuryelik yapması son zamanlarda oldukça ilgi çeken şeyler arasındadır. Kuryelerin maaşları yeteri kadar fazla olduğundan dolayı bazı insanlar, kendi işlerinin mesai bitiminde çeşitli yerlerde part time olarak kuryelik faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kişi bu sayede hem ekonomik olarak bütçesine katkı sağlarken hem de yeni bir meslek edinmiş olur. Genç kesimin bu mesleği daha çok tercih ettiği gözler önündedir. Bunun sebebi ise çeşitli firma ve kuruluşların eleman alırken daha çok gençleri tercih etmesinden ve gençlerin de bu mesleğe aşırı ilgi göstermesinden kaynaklanmaktadır. Gençlerin bu meslekte bu kadar çok tercih edilmesindeki asıl sebep ise genç kişilerin motor ve araba kullanırken daha pratik ve hızlı olmalarıdır.

Değişen dünyaya ayak uydurabilen kesim daha çok genç kesim olduğundan dolayı bu da gençlerin bu iş için seçilmesinde önemli bir yer kaplamaktadır. Elbette kuryecilik sektöründe çalışan ileri yaşlı insanlar da fazlasıyla vardır. Fakat dediğimiz gibi bu tip araç kullanılan işlerde genç kesim daha çok rağbet görmektedir. Kuryelerin çalışma alanlarından da kısaca bahsetmek gerekirse şu şekilde sıralanabilir:

  • Pastane
  • Avm
  • Esnaf
  • Kargo Kuruluşları

Kuryelerin çalışma alanlarını birkaç maddeyle sınırlamak elbette mümkün değildir. Fakat en yaygın olanları bunlardır. Gelişen dünyayla beraber hemen hemen her alanda kurye kullanılmasından dolayı, kişilere bu alanda iş olanağı sağlanması da muhtemeldir.

Kurye Ne Taşır?
Kurye Ne Taşır?

Kurye Kıyafeti Nereden Alınır?

Kuryeler himayesinde çalıştıkları yere göre hareket ederler. Çok büyük kitlelere hitap eden hamburgerciler ya da diğer yemek salonlarının kendine özgü kıyafetleri vardır. Kuryeler işe başladıklarında oraya özgü olan kıyafetleri giyer ve tüm gün onunla beraber çalışırlar. Kıyafeti olmayan yerlerde ise kuryeler serbest şekilde giyinir. Yani genel olarak çalışanın ne giyeceğine patron karar verir.

Bu gibi durumlarda kişi patronu ile iletişime geçip sorması ve bunun neticesinde ne giyeceğini öğrenmesi daha doğru olacaktır. Fakat tüm bu durumlar haricinde kurye kıyafeti başka bir yerde, başka bir amaçla kullanılmak isteniyorsa internet üzerinden çok rahat bir şekilde kurye kıyafeti satın alınabilir. Çeşitli kostüm dükkanlarında da kuryelere veya kargoculara özgü kıyafetler bulmak da elbette mümkündür.

Kuryelerin Görevleri Nelerdir?

Aslına bakıldığından kuryelerin pek çok zor görevi vardır. İnsanlarla sürekli iletişim haline olunması gereken bir meslek olduğundan dolayı fazlasıyla sorun yaratabilecek meslekler arasında gösterilmektedir. Kuryeler genel olarak iş yerlerinden gelen talimata göre hareket ederler. Verilen ürün her neyse onu gereken yere gereken sürede ulaştırmaları gerekir.

Eğer bunu yapamaz veya ürüne herhangi bir zarar verilirse ciddi problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Kuryenin zarar verdiği ürünün ücreti maaşından kesilebilir, işten atılabilir, karşı taraf ile münakaşaya girip istenmeyen durumlarla karşılaşabilir. Bu ve bunun gibi daha pek çok riski bulunan kuryelik mesleği insanların sandığı kadar kolay değildir.

Kuryelik yapabilmek ciddi bir beceri ister. Bu beceri sadece araç kullanmak değildir. Kuryelik yapmak isteyen kişilerin insanlarla iletişimi de son derece kuvvetli olmalıdır. Çünkü bu iş sadece tek taraflı bir iş değildir. İnsanlarla muhatap olunması gereken her işte bu gibi konular şirket çalışanları veya görevli kişiler için ciddiye alınır.

Kurye Olmak İçin Gereken Özellikler Nelerdir?

Kurye olmak için en net birkaç tane özellik gereklidir. Bu özellikler her firma tarafından kesinlikle dikkat edilen ve göz önünde bulundurulan özelliklerdir. Öncelikle kurye olmak isteyen kişilerin son derece iyi motosiklet kullanması gerekir. Hızlı ve güvenli şekilde motosiklet kullanamayan kişilerin kurye olması zordur.

İkinci olarak bahsedilmesi gereken şey ise kuryelik mesleğini icra etmek isteyen kişilerin insanlarla iletişiminin fazlasıyla kuvvetli olasıdır. Çünkü kuryeler taşıdıkları paketleri teslim ederken insanlarla konuşmak durumunda kalırlar. Bu gibi durumlarda gerekirse karşı taraftaki müşteriyi alttan almaları ve sinirlenmemeleri gerekir.

Bu da bazı insanlara çok zor gelebilecek şeylerden biridir. Kuryelik mesleğini icra etmek isteyen kişilerde aranan özellikler kısaca pratik ve anlayışlı olmasıdır. İnsanlarla iletişimi güçlü olan kişilerin işe alınım oraları diğerlerine göre fazladır. Bu ve bunun gibi maddeler kuryeleri işe alacak kişiler tarafından dikkat edilen özelliklerdir. Kurye olmak isteyen kişilerde bu özellikler bulunmuyorsa firma çalışanı tarafından başvurusu reddedilir.

Paylaş
Başa Dön