Kurye Kiralama Nedir?

Günümüzde kargo işlemlerinin çok fazla artış gösterdiği herkes tarafından biliniyor. Buna bağlı olarak da çeşitli alt hizmetler oluşturuluyor ve müşterilerin memnuniyeti sağlanmaya çalışılıyor. Bu duruma en iyi örnek ise kurye kiralama hizmeti olabilir. Son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan bu hizmet birçok kişiyi memnun ediyor ve gönderim işlemlerinde ilk sırada yer alıyor. Peki, kurye kiralama nedir?

Kurye kiralama kısaca anlatım ile bireylerin veya işletmelerinin belirli süreler için kurye firmalarından özel hizmet almalarıdır. Bir kurye firması ile anlaşma yapan kişiler istedikleri herhangi bir şeyi kısa süre içerisinde başka birine veya başka bir yere gönderebilir. Bu hizmetin nasıl gerçekleştiğin detaylı bir şekilde açıklayacak olursak;

Kurye Kiralama Nasıl Yapılır?

Kurye kiralama işlemi çok basit bir şekilde gerçekleşir ancak güvenli bir firma seçmekte fayda vardır. Bu yüzden araştırmalara dikkat etmek gerekir.

Kurye kiralama işlemi için;

 • İlk olarak seçilen firma ile iletişime geçilmesi gerekir.
 • Ardından firmaya birkaç soru sorarak daha iyi bilgiler alınabilir.
 • Daha sonra kiralama işlemindeki seçeneklerden birisi seçilir.
 • Kiralama işleminin yapılacağı saat belirlenir.
 • Son olarak da sözleme yapılır.
 • Sözleşmenin ardından kurye belirlenen saatte verilen adrese gider.
 • Alınan eşya veya belge istenilen adrese götürülür.
 • Bu aşamalarda hesap bilgileri ve ücretler de ayarlanmış olur.

Bu işlemlerden sonra kurye kiralama işlemi tamamlanmış olur. Tüm bunların ardından adres ve iletişim bilgileri gibi bilgiler alınıp verilerek işlemlerin süreci başlatılır. Burada müşterilerin dikkat etmesi gereken noktalar saat, kurye şekli ve yönlendirmelerdir.

Kurye Kiralamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurye kiralama genel olarak bakıldığında oldukça avantajlı bir hizmettir. Ancak yine de dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır.

Bunlar;

 • Güvenilirlik
 • Kaliteli Referanslar
 • Deneyim
 • İnternet Sitesi gibi önemli detaylardır çünkü her biri firma ile yapılacak olan anlaşmada kişilerin karşısına çıkabilecek problemlerin engellenmesini sağlayacaktır.

Güvenilir olmayan hiçbir firmadan hizmet alınmamalıdır. Güvenilirliği ölçmek için de bazı araştırmalar yapmak yeterli olacaktır.

Güvenilirlik

Kurye kiralama hizmetinin alınacağı firmanın güvenilir olması, kişiler için oldukça önemlidir. Bilinmeyen bir firmadan alınan hizmet, büyük sorunlara yol açabilir. Firmanın güvenilir olup olmadığına verilen hizmet şekillerinden veya daha önce hizmetten yararlanmış kişilerin yaptığı yorumlardan karar verilebilir. Bunlar küçük detaylar olmasına rağmen kişiler için önemlidir çünkü yanlış firma tercihleri yanlış sonuçlar doğuracaktır. Kurye kiralama işlemi günümüzde henüz yaygın olarak kullanılmaya başlamasına rağmen birçok kişi bu firmalar hakkında bilgiye sahiptir. Bu kişilerden de bilgi almak çok daha iyi olacaktır.

Kaliteli Referanslar

Kurye kiralama işleminde referanslara bakarak karar vermek daha kolay olacaktır. Firmanın referansları, firma hakkında bilgi veren önemli hususlardan birisidir. Firmaya kefil olan kişilerin güvenilirliği ne kadar fazlaysa firmaya olan güven de o kadar fazla olacaktır. Bu nedenle kurye kiralayacak kişilerin firma referanslarına göz atmasında hiçbir sakınca yoktur. Aksine karar vermelerinde kolaylık sağlayacak bir özelliktir. Bu özelliği kullanan insanlar daha rahat biçimde eşyalarını teslim edebilecektir.

Deneyim

Kurye kiralama firmaları yaygın bir şekilde kullanılmasına rağmen henüz çok yeni kurulmuş olan firmalar olabilir. Bu firmaların nasıl hizmet verdiği bilinmezken hizmetten alınacak sonuçlar yanıltıcı olabilir. Bu nedenle kurye kiralama işlemi yapılırken bakılacak noktalardan birisi de firmanın sahip olduğu deneyimdir. Deneyimli bir firmayı tercih etmek her zaman daha güvenilirdir çünkü bilinmeyen bir firma hakkında daha önceden yapılmış yorumlara ulaşmak oldukça zordur. Bu nedenle bir kurye kiralama firması tercih edilecekse deneyimli olduğundan emin olmak gerekir.

İnternet Sitesi

Günümüzde birçok bilgiye internetten ulaşabiliyoruz ve internet siteleri bize firmalar hakkında da oldukça geniş bilgiler verebiliyor. Kurye kiralama işlemi yaparken de firmanın oluşturmuş olduğu internet sitesini incelemek, verdikleri hizmet detaylarını görmek iyi olacaktır. Firma internet sitesinde hizmetlerinden, iletişim adreslerinden ve bunlar gibi gerekli bilgilerden bahsedecektir. Bu bilgiler firma için ilk izlenimi oluşturur ve karar vermede oldukça yardımcı olur. Ayrıca internet sitesinde verilmiş olan telefon numarasından firma aranabilir. Telefon görüşmeleri sırasında bir karara varmak daha kolaydır bu yüzden her şekilde internet sitesine göz atmak gerekir.

Kurye Kiralama Nedir?
Kurye Kiralama Nedir?

Kurye Kiralamanın Avantajları

Kurye kiralamanın birçok farklı avantajı vardır. İlk olarak zamandan tasarruf edilecektir çünkü kurye firmaları motorla ulaşım sağlayarak evden eve gönderim yapacaklardır. Bunun yanında uygun fiyatlı olmaları da büyük avantaj sağlayacaktır. Masraflardan kurtulmak için kurye kiralamak oldukça doğru bir karar olacaktır. Kurye kiralamak; zamandan, mekandan ve masraftan tasarruf edilmesini sağlayacaktır. Kişiler bu yüzden kurye kiralama işlemini tercih ederek işlerini kolaylaştırırlar. İşinde başarılı personeller sayesinde normal zamanda günler sürecek teslimatlar birkaç saat içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu sayede yapılacak olan işler hızlanmış ve zamandan kazanılmış olacaktır.

Şirketler İçin Kurye Kiralama

Bir şirket için zaman ve tasarruf oldukça önemlidir. Şirketler, basit sevkiyat işlemleri için oldukça fazla zaman kaybedebilirler. Bir belgenin dahi kargoyla gönderilmesi uzun bir zaman alacaktır bu nedenle de kurye kiralama işlemi şirketler için oldukça faydalıdır. Anlaşılan süre zarfları içerisinde istenilen belge veya taşınabilir malzemenin kurye kiralama şirketlerinin motorları ile pratik bir şekilde gereken yere ulaşması sağlanabilir.

Günümüzde en çok kurye kiralama işlemini gerçekleştirenler şirketler olmuştur ve bu da verilen hizmetin öneminin ne kadar büyük olduğunun bir göstergesidir. Şirketler için güvenilirlik de büyük önem taşıdığından dolayı güvenli bir kurye kiralama firmasını tercih etmeleri gerekir. Devamlı yapılacak bir işlem için de sözleşmeler ayarlanacak ve buna göre bir yol izlenecektir. Şirketlerin kurye kiralama firmaları ile yapacakları anlaşmalar yalnızca bir seferlik değil uzun kapsamlı bir anlaşma olacaktır.

Paylaş
Başa Dön