Kurye İle Kargo Arasındaki Fark Nedir?

Kurye ve kargo hizmetleri ulaşım sektörünün en önemli yapılarından biridir. Bu konuda ürünlerin taşınması hizmetlerinin gerçekleştirilmesini sağlarlar. Ayrıca müşterilerin farklı alternatifler aracılığıyla ürünlerine ulaşmasında kurye ve kargonun değişkenliği önem arz etmektedir.

İçeriğinde pek çok taşıma şeklinin bulunduğu bu hizmetlerden biri de acil.kurye.com sitesi olarak sizlere sunulmaktadır. Firmamız kapsamında birçok müşterimize hizmet etmekte ve kurye işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Güvenilir ve hızlı kurye sistemimiz ile sizlerin yanındayız.

Bu yazımızda sizlere kurye ile kargo arasındaki fark nedir? Sorusunun cevabını vereceğiz. Ayrıca kuryelerin çalışma sistemleri hakkında detaylardan bahsedeceğiz. Gelin o halde yazımızı inceleyelim.

Kurye Nedir Ve Ne İş Yapar?

Kuryeler ulaşım, yaşıma hizmetleri bünyesinde sizlere hizmet sunarlar. Gerekli ürünlerin iki adres arası iletim hizmetleri olarak da ifade edebileceğimiz kurye hizmetleri, motorlu taşıtlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu hizmetler bünyesinde kuryeler mektupların, postaların, özel paketlerin gibi birçok malzemenin iletim işleriyle ilgilenir. Ayrıca posta servisleri dışında hızlı teslimat sağlaması ile ön plana çıkmaktadır.

Yemek ve iş sektörünün vazgeçilmez iletim sahasından biri olarak sizlere her yönden hizmet sunmak için kurye hizmetleri kurulmuştur. Bu hizmetler gerek adres çeşitliliği gerekse özel konumlara yönelik çeşitli iletileri sağlamakla ilgilenirler. Ayrıca bu sektör içerisinde paket teslimatlarında uzak ve zorlu alanlara teslimatın gerçekleştirilmesi sağlanır.

Bir diğer önemli nokta ise kuryenin kargoda kurye hizmeti olarak da sağlanmasıdır. Kargoda kurye ile uzak mesafeler için gerçekleştirilecek olan teslimatların özel şirketler bünyesinde taşınması sağlanır. Ayrıca hem kara hem de deniz taşımacılığının yanında hava taşımacılığı ile içeriğinde birçok taşıma birimini barındırmaktadır.

Ekspress Kurye Nedir Ne İşe Yara?

Kurye hizmetleri kapmasında sağlanan e kurye hizmetleri, ekspres kurye olarak ta, ifade edilebilmektedir. Ekspress kuryeler ise normal kuryelerden farklı olarak daha hızlıdır. En büyük avantajının bu olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu hizmetin alınması ile birlikte müşteriler yedi gün yirmi dört saat boyunca kurye hizmeti alabilirler.

Ekspres kuryeler sayesinde iletilerin acil bir şekilde ulaşım sağlamaktadır. Bu kuryelerde ulaştırılmak istenen kargo sadece sizin adresinize gitmektedir. Başka hiçbir noktaya uğramadan ulaşım aşamasını gerçekleştirirler.

Kurye hizmetlerinde altı çizilmesi gereken bir diğer nokta ise hem motorlu hem de arabalı kuryelerin olabildiğidir. Bu noktada motorlu kuryelerin kullanımı gerçekleşmediği durumlarda arabalı kuryeler devreye girmektedir.

Arabalı kuryeler ile motorlu kuryelerin taşıma imkânı olmadığı durumlarda kullanım sağlanır. Ayrıca arabalı kuryeler ile motorlu kuryelerin gerek boyut olarak gerekse özel olması dolayısıyla taşıma imkânı olmayan paketler iletilmektedir. Ebadı büyük paketler, içinde kırılabilecek şeyler olan paketler, değerli şeylerin taşınması durumları araba kurye kullanımına sebep olmaktadır.

Kurye İle Kargo Arasındaki Fark Nedir?
Kurye İle Kargo Arasındaki Fark Nedir?

Özel Kurye Ne Demektir?

Kurye hizmetleri dâhilinde sıklıkla kullanılan bir diğer hizmet ise özel kuryeler olmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi özel kuryeler daha bireysel iletilerde ve özel durumlarda taşınım sağlarlar. Özel kuryeler, sigortalı kurye hizmetleri olarak ta bilinir. Bu noktada gönderinin teslim süresi, konuma göre ayarlanmakta ve en kısa sürede gönderilmeye çalışılmaktadır.

Ekspres kuryeler gibi hızlı bir iletim sistemi mevcuttur. Ancak bu kuryelerin sigortalı olduklarını unutmamak gerekir. Bir diğer önemli nokta ise bu kuryelerin seçimlerinde özellikle adrese yönelik tecrübesi olan kişiler seçilir. İstanbul içinde gerçekleştirilen bu vip kurye hizmetinde teslimat süresi bir saat olarak ifade edilebilir.

Özel kuryelerin dışından sıklıkla karşılaştığımız bir diğer terim ise nitelikli kuryeler olmaktadır. Nitelik kuryeler ise diğer kuryelerden ayrı olarak kurye hizmeti sunarlar. Bu kuryeler ile ucuz bir taşımacılık hizmeti gerçekleştirilir. Ayrıca pasaportların, kimlik kartların, vizelerin gibi önemli belgelerin bulunduğu paketler nitelikli kuryeler ile taşınmaya çalışılmaktadır. Bu kuryeler uygun ücretli olarak alternatif hizmet sunarlar. Posta teşkilatı bünyesinde çalışma gösterirler.

Kurye İle Kargo Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kurye ve kargo hizmetleri ulaşım sektörünün yapıtaşlarından biridir. Bu kargo sistemleri ile birçok adrese taşımacılık işlemleri gerçekleştirilir. Ancak bu iki gönderim türünün bir takım farklılıkları olduğunu da unutmamak gerekir. Kargo ve kurye hizmetleri arasındaki farklılıklar gerek gönderi teslim tarihleri gerekse özel sebeplerden dolayı değişkenlik gösterebilir.

Kargo ve kurye arasındaki farklar;

  • Kuryelerin teslimat hızı kargolara binaen daha yüksektir.
  • Evrak ve paketleme gibi işlemlerde kuryeler aracılığıyla sizlere daha çabuk sıra gelir.
  • Kuryelerin kargolara göre daha geniş bir hizmet ağı bulunmaktadır. Dolayısıyla gidilmesi zor adreslere, ya da özel taşımacılıklarda sizlere daha kolay yardımcı olurlar.
  • Kuryelerin ücretleri verdiği hizmetten dolayı kargolara göre biraz daha yüksek olmaktadır
  • Acil ve özel işlem durumlarınızda kurye kargodan daha olanaklıdır.
  • Ağır ve uzun mesafeli taşımacılıklarda ise kargo hizmetlerinin seçilmesi kuryenin imkânı olmadığı için daha doğru olacaktır.

Maddeleri ile ifade edilebilir. Ayrıca bu maddeler bünyesinde sağlanan hizmetler için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Kurye ve kargo hizmetleri arasındaki farklılıkların olmasında sizlerin özel durumlarınıza karşı bu özel hizmetler arasında karar vermeniz gerecektir. Doğru bir seçim için ise detayları dikkatlice gözden geçirmek ve kurye hizmetleri çeşitleri arasında seçim yapmanız doğru olacaktır. Daha fazla bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kurye Mi Kargo Mu Tercih Edilebilir?

Kurye ve kargo hizmetleri için belirtilmesi gereken noktalardan biri de bu hizmetler arasındaki farklıkları dikkate alarak seçim yapılmasıdır. Teslim için tercih etmek istediğiniz firma ve tabiî ki de kurye, kargo türü önem taşır.

Her bir kargo türü içerisinde de çeşitlilikler olabilir. Ayrıca bulunduğunuzu adresin konumunu eksiksiz bir şekilde iletmeniz ve düzenli olarak kurye/kargo hesabınızı takipte olmanız verimli olacaktır. Bu konuda sizlere daha fazla bilgi verebilmek için bizlerle iletişime geçmeniz önerilir.

Paylaş
Başa Dön