Kurye Gönderilerinde Nelere Dikkat Edilir?

Hizmet sektöründeki firmaların bir kısmı, verdiği hizmeti alınması istenen yere ulaştırmayı hedefliyor. Bu ulaşım araba veya motor ile yapılıyor. Bu konuda firmalar için en avantajlı ulaştırma aracı motordur. Motor ile yapılan bu hizmet ulaştırma işine motorlu kuryelik adı veriliyor. Firmaların bazıları bu motor kuryelik işini sağlayan şirketlerle çalışıyor. Böylece araç, kurye, araç masrafı ve ulaştırma işinin tamamını bir arada gerçekleştiriyor.

Kurye gönderilerinde müşteriler gönderiyi teslim aldıktan sonra ilk olarak gönderiyi kontrol ederler. Gönderinin gönderici tarafından beklendiği gibi sağlanmış olmasına bakılır. Bir diğer hususta gönderimi sağlayan kurye şirketi ve personelinin gönderinin sağlamlığını ve kalitesini korumuş olması beklenir. Tüketici gönderiden memnun kalmaz ise çeşitli yollara başvurur. Pekala, kurye gönderilerinde nelere dikkat edilir?

Motorlu kurye şirketinin, hizmet ulaştırma işini yapacak firmaların ilk tercihi olabilmek için bazı özelliklere sahip olması gerekir.

Doğru ve tercih edilebilen motorlu kurye firmasının sahip olması gereken özellikler bu şekilde sıralanabilir;

  • İletişimi hızlı ve kaliteli sağlaması.
  • Yoğun iş potansiyeline sahip olması.
  • Kurye personellerinin tecrübeli olması.
  • Olası problemlerin çözümünü sağlaması.
  • Emanet edilen hizmeti zamanında ulaştırması.

Motorlu kurye şirketi bu özellikleri taşıyor ise kurye talep eden firmalar tarafından ilgi görür.

Kurye Gönderilerinin Değerlendirilmesi

Firmaların gönderim sağlaması kuryeler tarafından gerçekleşir. Hizmeti alan taraf yani alıcı, bu gönderinin ulaşımında yaşananlardan memnun kalmaz ise gönderimi sağlayan firmaya şikayette bulunur. Eğer hizmeti sağlayan firmanın kendin kuryesi ise bizzat kendi kurye personeli ile durumu görüşür ve problemi çözer. Fakat hizmet sağlayan firma gönderileri bir kurye firmasıyla gerçekleştiriyorsa, ilk muhatap bu kurye firması olacaktır. Bu durumda her türlü sorunu ve yanlışı düzeltmek kurye firmasının görevidir.

Motorlu Kurye Firmalarının Hizmetleri

Motorlu kurye hizmetleri sipariş gönderimi, hizmet ulaştırma ve bunun gibi işlemleri müşterinin belirlediği adrese gönderim sağlayan iştir. Kurye hizmetini talep ederek anlaşmayı sağlayan iş yerlerine, belirlenen süre ve şartlara göre motor ve motor kurye personeli gönderilir. Anlaşma dahilinde kurye personeli verilen hizmet ulaştırma görevlerini gerçekleştirir.

Motor kurye hizmetini sağlayan firma, hizmeti alan firma ile daima iletişim halinde olur. İş aksaklığı yaşanmaması için kurye personelleri yapması gereken işin ayrıntılı bilgisini alır, iş bilincini kavrar. Kurye sağlayıcı firmalar emanet edilen ulaştırma işini vaktinde teslim etmek için çalışır.

Herhangi bir sorun durumunda sorunu en az zararla kapatmak için çalışırlar. Kuryelerin olası kaza durumu, trafikte yaşanan sorun nedeniyle geç kalma durumu yaşandığında kurye hizmeti veren firmalar hizmet bekleyen şirket ile iletişime geçip durumu belirler. Bazı firmalar direkt olarak gönderimi sağlanan kişilerle iletişime geçip durumu da açıklayabilir. Bunun gibi durumlar kurye hizmeti sağlayan şirketlerin kalitesini ve popülerliğini arttırır.

Motorlu Kurye Firmasıyla Çalışmanın Avantajları

Toplumda çoğunlukla yiyecek ve içecek sektöründe motorlu kurye hizmetine ihtiyaç duyulur. Siparişi alınan müşterilere, siparişin hazırlandıktan sonra, teslim edilmesi gereken adrese en hızlı ulaşımın sağlanması gerekir.

Motorlu kurye ihtiyacı olan restoran veya firmalar, bu işi kendi başlarına yapabilmek için motor, ekipman, ehliyetli kurye personeli ve düzenli olarak motorların bakımını karşılaması gerekir.

Firmaların bu işlere harcayacak zamanı olmayabilir. İşte tam burada motorlu kurye firmaları devreye girer. Tüm bunları üstlenip, bu işlerin maliyeti dahilinde tek fiyat ve sorumluluk ile hizmeti sağlar.

Motorlu kurye firmalarının, hizmet gönderimi sağlayacak şirketler için avantajları bu şekilde sıralanabilir;

  • Şirkete motor alımı yapılmaz.
  • Kurye personeli kontenjanına gerek duyulmaz.
  • Motorların bakım ve arıza durumu ile ilgilenilmez.
  • Gönderim hizmetini güvenilir firma ile karşılar.

Bu avantajlar kurye hizmeti alan şirketlerin yükünü gözle görülür bir şekilde hafifletir.

Kurye Gönderilerinde Nelere Dikkat Edilir?
Kurye Gönderilerinde Nelere Dikkat Edilir?

Motorlu Kuryelerin Çoğunlukla Tercih Edildiği Yerler

Motorlu kuryeler genelde yiyecek sektörünü sağlayan şirketler tarafından talep edilir. Fakat özel kişiler de bir adrese evrak ulaştırma, kargo gönderimi veya özel nedenleri karşılayabilir. Bu ihtiyaçları karşılamak için motor kurye hizmeti sağlayan firma ile iletişime geçip, kurye talep edilir. Motorlu kuryeler aldıkları işi beklenen sürede tamamlarlar.

Motorlu Kurye Nasıl Olunur?

Zamanla iş arayan kişiler motorlu kuryeliğe ilgi duymaya başladı. Çoğunlukla öğrenciler yazın veya boş vakitlerinde bu işi yapmak istiyor. Motorlu kuryelik yapabilmek için kullanılan motorun türüne göre bir sürücü belgesine sahip olmanız gerekir. Bu sürücü belgesi türü motorun hacmine göre değişir. Sürücü belgesini alabilmek için bölgedeki sürücü kursuna başvuru yapıp, eğitim aldıktan sonra sınavlara girilir.

Sınavlar sonucunda başarılı olup hak kazanılırsa sürücü belgesi alınır. Motorlu kurye olabilmek için başka resmi belgeye sahip olmanıza gerek yoktur. Fakat işe gireceğiniz yerin çalışma şartlarına uygun olmak gerekir. Bu özelliklere sahipseniz kolaylıkla bir iş yerinin motorlu kuryesi olabilirsiniz. Motorlu kuryeler sürücü belgesi almak dışında bu özelliklerden birine sahip değilse, bu işi daha önce yapan veya hala yapmaya devam eden kişilerden bilgi alabilir. Firmalara kurye personeli seçerken birçok özelliğe dikkat eder. Bu beklenen özellikleri karşılayabilmek için bu işi yapmak isteyen kişiler eksik olduğu konularda kendisini geliştirebilir.

Motorlu Kuryede Aranan Özellikler

Motorlu kurye personeli arayan iş yerlerinin, personelde aradığı özellikler oldukça önem taşıyor. Kurye personelinin bulunduğu bölgedeki adreslere hakim olması gerekir. Çıkan siparişlerde verilen adresi kolaylıkla bulup ulaştırması beklenir. Tabi ki her adresi eksiksiz bilen kişiler kolay bulunmaz. Bölgedeki adreslere hakim olan kişiler adresi tam olarak bilmese de müşteri ile iletişime geçip adresi zorlanmadan bulabilir. Bu duruma da sorun çözücü özellik denilebilir.

Motorlu kurye personeli, hizmet alanlarla doğrudan iletişime geçeceği için dış görünümüne ve kişisel temizliğine dikkat etmelidir. Aynı şekilde müşteri ile sözlü temas halinde olacağı için konuşma şekli ve diksiyonu düzgün olmalıdır. Bu özelliklere sahip olan kişilerin karşısında, motorlu kurye personeli olmak için bir engel yoktur.

​​Motorlu Kurye Maaşları

Motorlu kurye maaşları şehir ve bölgeye göre değişiklik gösterir. Tahmini olarak asgari ücretten bir miktar yüksek fiyatlanır. Motorlu kuryelik işini kendi motoruyla yapmak isteyen kişiler, çalışmak istediği firma ile görüşür. Anlaşmayı sağlamak için şartlarını sunar. Motoruyla çalışan kişiler motorun bakım ücreti, yakıt maliyeti ve kendi maaşı için ekstradan görüşür. Bu şartları değerlendiren firmalar bir fiyat verir. Yani kendi motoruyla alışan kişiler daha fazla miktarda maaş alabilir.

Motorlu Kuryeliğin Riskleri

Motorlu kuryelik oldukça riskli bir meslektir. Genelde trafikte çalıştıkları için trafikteki risklerin hepsi ile karşı karşıya kalırlar. Motorlar trafikte birçok avantaja sahiptir. Trafik sıkışıklığından çok etkilenmezler, aralardan geçebilirler. Fakat bu avantajlar gibi dezavantajlara da sahiptirler.

Motorlar arabalar gibi büyük hacimde olmadıkları için bazen hava şartları dahilinde de fark edilmeyebilirler. Bir başka şekilde kış şartlarında motor kuryeliği yapmak oldukça zorlaşır. Karlı, yağmurlu ve rüzgarlı havalarda motorun dengesi bozulabilir ve kazalara sebebiyet verebilir. Havanın soğuk olması motorcunun ne kadar ekipmanlı olsa da üşümesine neden olur. Bu da ileriki dönemde hastalıklara sebebiyet verebilir.

Paylaş
Başa Dön