Gönderi Taşıma Ne Demektir?

İnternetin dünyayı ağlarla çevirmesiyle birlikte alışverişlerde artık sanal dünyadan yapılmaya başlanmıştır. İnternetin alışveriş konusunda sağladığı avantajların fazlalığı insanların bu alana yönelmesine neden olmuştur. Alınacak olan ürünlerin kolayca kargoya verilmesi ve kapıya kadar gelmesi insanları cezbetmiştir.

Bununla birlikte kargoya verilen ürünler yine aynı sistem üzerinden anbean takip edilebiliyor. Bu durumda internetten alışveriş yapanların karşısına gönderi ibaresi sıklıkla çıkmaktadır. Peki, gönderi nedir? Gönderi türleri nelerdir, gönderi taşıma ne demektir? Gönderi taşınırken nelere dikkat edilmelidir? Gönderi teslim süresi kaç gündür? Gönderi taşımalarını kimler ve nasıl yapar?

Gönderi Nedir?

Belli bir uzaklıktaki mesafeye posta veya kargo yoluyla mektup, paket veya ürünün ulaştırılmasıdır. Gönderi ulaştırılmak istenen ürün, mektup veya paketlerin ortak adıdır.

Gönderi Türleri

Kargo ve posta faaliyetlerinde birçok gönderi türü bulunur. Bu gönderiler posta işlemlerinde mektup, zarf gibi ayrılırken ürün bazlı gönderilerde oldukça fazladır. Ürün odaklı olan gönderiler genellikle internet alışverişlerinden sağlanan tekstil, ev eşyası ve kişisel ürünlerden oluşur. Kargo yöntemiyle birbirinden farklı gönderilerin alıcılarına ulaştırılması mümkündür. Postalama yoluyla telgraf, resmi ve gizli evraklar da gönderilebilir.

Gönderi Taşıma

Ücreti ödenen bir materyalin ulaştırılması gereken mesafenin kat edilerek gönderinin alıcısına teslim edilmesine gönderi taşıma denilir. Gönderi taşıma şehir içinde yapılabileceği gibi şehirlerarası ve yurt dışına da gerçekleştirilmektedir. Gönderi taşıma faaliyetleri nakliye, lojistik gibi faaliyetler içerisinde de yer alır.

Gönderi Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gönderi türüne göre taşıma esnasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur.

Bu hususlardan bazıları kısaca şöyledir;

  • Öncelikle gönderi türüne dikkat edilmelidir.
  • Gönderen kişiye gönderi bilgilerinin verilmesi önemlidir.
  • Görevlilerin gönderinin türüne göre taşıma yapmaları gerekir.
  • Gönderi hassasiyet derecesine göre paketlenmeli, kırılacak bir ürün varsa üzerine hassas ibaresi yapıştırılmalıdır.
  • Kargo taşıma esnasında sisteme güncel durumlar yüklenmelidir.
  • Gönderilerin hasar görmemesi için paketleme esnasında özen gösterilmelidir.

Gönderinin alıcıya ulaştırılması için adres bilgilerinin eksiksiz verilmesi gerekir.

Gönderi Teslim Süresi

Her kargo şirketinin belli başlı yönetmelikleri ve çalışma disiplinleri bulunur. Genel anlamda ise bir gönderi yola çıkış itibariyle üç iş günü içerisinde alıcıya ulaştırılır. Fakat mevsimsel ve ulaşım koşulları gereği teslimat süreleri değişkenlik gösterir. Şehir içi, şehirlerarası ve yurtdışı kargolarının teslimat süreleri de yine birbirlerinden farklıdır.

Eğer gönderi alıcısına ulaşmadıysa kargo şubesinde beklemeye alınır. Bu bekleme toplamda 3 iş günden oluşur. Gönderi alıcısı tarafından talep edilmediği sürece 3 iş günü sonunda gönderi geri yollanır.

Gönderi Taşımalarını Kimler Ve Nasıl Yapar?

Gönderi taşımacılığının yapılabilmesi için belli kriterlere ve standartlara uyulması gerekir. Öncelikle ilgili mevki ve makamlardan gerekli izinlerin alınmış olması önemlidir. Her şey yasal ve mevduata uygun olmalıdır. Şehir içi gönderi taşımacılığında motorlu kuryeler görev almaktadır. Kısa mesafelerde motorlu kuryeler bu işin birinci basamağını oluştururlar.

Bu kuryeler kullandıkları araçların yerden ve zamandan tasarruflu olması sayesinde oldukça pratiktir. Motorlu kuryelerin taşıdıkları gönderiler oldukça küçük ebatlara sahiptir. Şehirlerarası kargolarda ise gönderilerin boyutları daha büyük ve hacim açısından oldukça ağırdırlar. Bu gönderiler kargo araçlarına yüklenerek yola çıkmaktadır.

Yükleme ve yola çıkma süreleri zaman alabilir. Gönderiler araçlara yüklendikten sonra durum hakkındaki güncel bilgiler kargo takip sistemlerine yüklenir. Alıcılar bu sistem üzerinden gönderinin akıbetini takip edebilir. Kargo araçları öncelikle ilgili belge karşılığında şubelere gelerek gönderileri teslim eder. Sonrasında şehir içi kargo araçlarına yüklenen gönderiler, alıcılarının adreslerine götürülerek yine belge karşılığında teslim edilir.

Paylaş
Başa Dön