Fatih Motorlu Kurye Hizmetleri

Motorlu kurye hizmetlerinin kullanımı günden güne yaygınlaşmaktadır. Bu bağlamda motorlu kuryelerin hızlı bir teslimat gerçekleştirmesi ve gönderilerin daha emniyetli şekilde taşınması sebep olarak gösterilebilir. Aynı zamanda motorlu kuryelerin fiyatlarının çok yüksek seviyelerde olmaması da Fatih motorlu kurye hizmetleri açısından müşterilere cazip gelmektedir.

Motor Kurye Firmalarında Sigortalı Taşımacılık

Motorlu kurye hizmeti sunan firmalar, müşterilerinin gönderilerini mutlaka sigortalı taşımalıdır. Zira bu sayede gönderilere bir hasar gelmesi durumunda müşterilerin zararlarının karşılanması sigorta şirketlerinde olacak; müşteriler de firma personeli de zor durumda kalmayacaktır.

Bazı hallerde taşınan gönderilerin değeri çok yüksek de olabilmekte, bu da telafisi güç zararları meydana getirebilmektedir. Motorlu kurye firmaları taşımacılık hizmetlerini sigortalı olarak sunarsa hem kendilerine hem de müşterilerine duydukları saygıyı ortaya koymuş olurlar. Ayrıca şüphe yok ki kendilerini de garantiye alarak hizmetlerinin karlılığı ve devamlılığı yönünden çok önemli bir adımı gerçekleştirirler.

Kurye Konumunu Anlık Olarak Takip Etmek

Motor kurye hizmetlerinde müşterilere motorlu kuryelerin konumunu anlık olarak takip etme olanağı da sunulmaktadır. Kuryelere gönderiler teslim edildiği anda kurye tarafından göndericiye verilecek bir takip kodu ile kurye firmasına ait uygulamaya girilerek gönderinin hangi konumda bulunduğu görülebilecektir. Bunun yanı sıra bu takip kodu gönderinin akıbetini de göstermektedir.

Teslim edilip edilmediği, teslim alındığı ve yolda olduğu gibi bilgiler görüntülenebilmektedir. Ancak bazı motor kurye firmaları canlı konum özelliği sunmamakla beraber sadece gönderi durumu sorgulamaya olanak tanımaktadır. Firmaların neredeyse tamamı ise standart bir hizmet olarak gönderi alıcısına teslim edildiği anda SMS kanalıyla göndericiyi bilgilendirmektedir.

Motor Kurye Firmalarının Kargo Firmalarından Farkı

Kargo firmalarının amaçları ile motor kurye firmalarının amaçları birbirinden farklıdır. Her şeyden önce acele teslimatlarda kargo firmalarının kullanılması mantıklı değildir. Ne de olsa kargo firmaları teslim alma, şube işlemleri, yönlendirme, aktarma, paketleme ve dağıtım gibi pek çok formaliteyi kapsayan bir hizmet sunmaktadır. Bu da gönderinin en erken ertesi günü teslim edilebilmesi anlamına gelecektir.

Her ne kadar aynı gün teslimat hizmeti bazı kargo firmalarında yer alsa da bu hizmet de acil teslim edilmesi gereken gönderiler açısından yeterli değildir. Bu nedenle de pek çok kez bir saatten daha kısa bir süre içerisinde teslimatı gerçekleştiren motor kurye firmaları faaliyete geçmiştir. Motor kurye firmaları herhangi bir formalite ile meşgul olunmasına gerek kalmadan adresten adrese teslimat yapmaktadır.

Motor Kurye Firmaları Hangi Güzergahlarda Tercih Edilir?

Motor kurye firmaları genelde şehir içi güzergahlarda tercih edilmektedir. Özellikle şehir merkezinin çok büyük olduğu İstanbul gibi metropoller, motor kurye firmalarının tercih edilmesini pek çok zaman zorunlu kılmaktadır.

Zira şehrin bir yerinden başka bir yerine gitmek pek çok zaman günün yarısına mal olabilmektedir. Hal böyle olunca da motor kurye tercih edilmesi hayatı kolaylaştıracaktır. Ancak nadiren de olsa şehrin kenarında veya yakınında yer alan bazı bölgelere kadar motor kurye hizmetleri genişleyebilmektedir.

Motor Kurye Firmaları Her Gönderiyi Taşıyabilir mi?

Motor kurye firmaları kullanılarak taşınabilecek gönderilerin sınırı son derece geniş olmakla beraber, herhangi bir sınır olmadığını söylemek de mümkün değildir. Bu sınırı çizen firmaların politikaları olabileceği gibi yasal düzenlemeler de olabilir. Örnek olarak motor kurye firmaları şu gönderileri genelde kabul etmez;

  • Posta tekeli bulunan mektup gönderileri,
  • Canlı hayvan gönderileri,
  • Bulundurulması yasak olan veya suç teşkil eden maddeler,
  • Patlayıcı veya yanıcı maddele
  • Çabuk bozulma riski bulunan gıdalar

Elbette motor kurye firmalarının kendilerine ait web siteleri incelendikten sonra en doğru sonuca ulaşmak mümkün olabilecektir.

Paylaş
Başa Dön