Başakşehir Motor Kurye Hizmetleri

Motor kurye hizmetlerinin yaygın hale gelmesinin en önemli sebebi pratik ve hızlı oluşudur. Kargo firmalarından farklı olarak aynı gün içerisinde hatta zaman zaman dakikalar içerisinde teslimat tamamlandığı için motor kurye firmaları daha sık tercih edilir olmuştur. Kapıdan kapıya herhangi bir prosedür olmaksızın ivedi teslimat usulünü belirlemiş olan Başakşehir motor kurye hizmetleri ile ilgili bazı hususların da bilinmesinde yarar vardır. Bu sayede doğru tercihin hangi firma olduğu rahatlıkla belirlenebilecektir.

Kargo Firmalarının Motor Kuryelerden Farkı Nedir?

Kargo firmalarının motor kurye firmalarından ne gibi farkları olduğu sıklıkla merak edilmektedir. Öncelikle kargo firmalarının genelde ivedi teslimat gibi bir hizmeti bulunmaz. Bu nedenle gönderinin teslimi acil olsa dahi en erken bir iş günü içerisinde bu teslimat gerçekleşecek, adres aynı şehirde olsa dahi bu durum değişmeyecektir.

Hatta bazı durumlarda araya hafta tatili ve diğer resmi tatiller girdiğinden ötürü teslimat daha da gecikebilecektir. Oysaki motor kurye firmaları acil teslimat hizmeti açısından adeta biçilmiş kaftandır. Zira en ufak bir formalite dahi olmadan doğrudan gönderinin teslimine odaklanan bir hizmet anlayışı söz konusudur.

Motor Kurye Firmalarında Paketleme Hizmeti Yer Alır mı?

Motor kurye hizmetlerinde asıl olan formalitelere yer vermeyen acele teslimat olduğundan ötürü paketleme hizmeti standart olarak yer almamaktadır. Ancak buna rağmen bazı motor kurye firmaları paketlemeyi de ek bir hizmet olarak müşterilerine sağlamaktadır. Yine de bunun pek sık rastlanan bir şey olmadığı unutulmamalı, göndericiler paketlerini düzgün ve sağlam bir şekilde paketlemelidir.

Her ne kadar paketleme gibi bir ek hizmet, motor kurye hizmetlerinin doğasında yer almıyor olsa dahi motor kurye firmaları gönderileri büyük bir özenle motorların özel bölmelerinde taşıyacak, zarar görmemesi adına da tüm önlemleri alacaktır. Pek çok motor kurye firması paketlerin güvenle taşınması için motorlarını donatmış, güvenle taşınabilmesi için birtakım yenilikler getirmiştir.

Motor Kurye Firmalarında Sigortalı Taşımacılık

Kargo firmalarında olduğu gibi motor kurye firmalarında da sigortalı taşımacılık hizmeti yer almaktadır. Ancak bu sigortanın mevcut olup olmadığı ve kapsamının en olduğuna da dikkat edilmesinde yarar vardır. Zira zaman zaman son derece kıymetli gönderiler motor kurye firmaları tarafından teslim alınabilmektedir.

Yol boyunca bu gönderilerin zarar görmesi de mümkün olduğundan ötürü müşterilerin zararlarını kolay yoldan karşılayabilmesi ve kurye firması personelinin de bu zararı karşılamak adına zor durumda kalmaması yönünden muhakkak teslimat sigortalı gerçekleştirilmelidir.

Motor Kurye Firmaları Tarafından Kabul Edilmeyen Gönderiler Nelerdir?

Motor kurye firmalarının taşıdığı gönderi türü son derece geniş bir skalaya sahiptir. Buna karşılık bazı sınırlamalar yasa gereği ya da firma politikaları gereği mevcut olabilir. Motor kurye firmalarından pek çoğu genelde şu gönderileri kabul etmeyecektir;

  • Canlı veya ölü olması fark etmeksizin hayvanlar,
  • Organlar ve kan benzeri dokular,
  • Hızla bozulabilecek bazı gıdalar,
  • Yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddeler,
  • Bulundurulması kanunen yasaklanmış materyaller

Firma politikalarıyla yasaklanmış bir gönderinin olup olmadığı kurye talep edilmeden evvel sorulmalı ve taşınacak olan gönderinin türü bu esnada belirtilerek emin olunmalıdır.

Motor Kurye Hizmeti Fiyatları

Motor kurye firmaları tercih edildiğinde her firmanın müşterilerine sunacağı ücret farklı olabilir. Ancak fiyat ne olursa olsun bu fiyatları etkileyen faktörler genelde aynıdır. Bu faktörlerin başında gönderilerin ağırlığı ve boyutu gelir. Bunun yanı sıra kurye firmaları tarafından taşınan gönderinin ne olduğu, sigortalı taşımacılık hizmeti sunulup sunulmadığı ve iki nokta arasındaki mesafe de fiyatları etkileyecektir.

Paylaş
Başa Dön