Acil Kurye Nasıl Çalışır?

Acil kurye ile yasal olmak şartıyla her kargo taşınabilir. Acil kurye hizmetleri motorlarla yapılır ve haftanın 7 günü kullanılabilir. Kargo hizmetinde en güvenilir ve hızlı seçenektir. Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan bir hizmet olan acil kurye nasıl çalışır? Alt başlıklar aracılığı ile tüm ayrıntılara ulaşılabilir.

Acil Kurye İle Teslimatlar Nasıl Yapılır?

Acil kurye hizmeti ile gönderilen kargolar, özel motorlar ile taşınır. Taşınan kargolar özel yapım taşıma kutularında taşınır. Kurye personeli, alıcı adresine doğru giderken, olayı tüm zararların önüne geçmek amacıyla oldukça dikkatli bir sürüş gerçekleştirir. Motor avantajı sayesinde, trafik sıkışıklığından etkilenmeyen ve dar ara sokaklardan rahatlıkla geçebilen motorlu kuryeler, oldukça kısa bir süre içerisinde teslimatı gerçekleştirir. Göndericiye taahhüt edilen sürede gönderilen kargo alıcıya ulaşır.

Acil Kurye İle Neler Gönderilebilir?

Acil kurye hizmeti almak isteyen kişiler; mektup, evrak ve motor kapasitesini aşmayacak her türlü kargoyu gönderebilir. Yasal mevzuatlara uygun olan her gönderi, acil kurye ile gönderilebilir. Evden eve acil kurye, şirketten başka bir şirkete evrak gönderimi gibi, anında teslim edilmesi gereken tüm gönderiler için acil kuryeyi tercih etmek doğru bir yöntem olacaktır.

Acil Kuryelere Neden Güvenilmelidir?

Piyasada pek çok sahte kurye hizmeti veren yerler bulunur. Bu sahte yerler, gönderilere gereken ilgiyi göstermemekte, doğru zamanda kargoları alıcıya iletmemekte ve müşterileri mağdur etmektedir. Bu sebeple; bilinir, kurumsal ve referansları kuvvetli bir acil kurye firmasını tercih etmek önemlidir. Acil kurye hizmeti veren personeller, bu alanda eğitim görmüş ve profesyonel yetkinlik kazanmış kişilerden seçilir. Acil kurye personelleri bir dizi eğitimden geçmelerinin ardından iş başı yaparlar.

Güvenilir bir firma ile alınacak acil kurye hizmetinin, güven aşılayan noktaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Acil kurye personelleri profesyonel kişilerden oluşur,
 • Personel iş başı yapmadan ve görev yükünü üstlenmeden önce eğitim alı,
 • Yalnızca eğitimlerde başarılı olan kişiler acil kurye personeli olabilir,
 • Acil kuryeler, özel yapım motorla ile kargo taşımacılığı yaparlar,
 • Acil kurye hizmetleri, tüm diğer kargo taşımacılık yöntemlerinden farklı olarak, aynı gün içerisinde teslimat garantisi verir.

Güvenilir ve kurumsal bir firmadan alınan acil kurye hizmetinde, göndericinin ve alıcının mağdur olması asla söz konusu değildir. Gönderici, kargosunun güvenli taşındığından emin olduğu gibi, alıcı da kargonun en geç yarım saat veya 45 dakika içerisinde kendisine teslim edileceğinden emin olabilir.

Acil Kurye Fiyatları Nasıldır?

Acil kurye hizmetlerinde, normal gönderilerden farklı bir fiyat politikası uygulanır. Bunun sebebi, kargonun acil kategorisinde değerlendirilecek olması ve mümkün olan en kısa süre içerisinde teslim edilecek olmasıdır. Acil kurye hizmeti özel bir hizmettir. Bu özel hizmet talep edildiğinde alınabilir. Acil kurye olarak talep edilmeyen gönderiler, normal gönderi kategorisinde değerlendirilir. Acil kurye hizmetinin özel bir hizmet olması da, fiyatlarda bir takım değişiklikler meydana getirir. Acil olarak karşı tarafa ulaştırılacak olan kargonun ağırlığı, hacmi ve ölçüleri gibi kriterler de acil kargo gönderi ücretinde etkilidir.

Acil Kurye Nasıl Çalışır?
Acil Kurye Nasıl Çalışır?

Doğru Acil Kurye Firması Nasıl Seçilir?

Doğru bir acil kurye firmasını tercih etmek, hem kargonun güvenliği, hem de kişisel güvenlik için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Doğru ve kurumsal bir acil kurye firmasının sahip olması gereken belirli kriterler vardır.

Bu kriterler kısaca şu şekilde özetlenebilir;

 • Firmanın tamamen kurumsal olması,
 • Acil kurye personelinin doğru eğitimlerden geçmiş ve profesyonel olması,
 • Firmanın müşteri hizmetleri desteğinin olması,
 • Acil kurye hizmeti veren firmanın referans bilgilerinin internet sitesinde yer alması,
 • Kurye teslim edilmeden önce mutlaka sözleşme yapılması,
 • Firmanın, kargo takip desteğinin olması ve kurye konum bilgilerinin anlık olarak paylaşılması,

Acil kurye hizmeti alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında, mutlaka sözleşme yapmak gelir. Gönderici, ilk olarak sözleşmeyi ön plana koymalı ve bu doğrultuda kargosunu teslim etmelidir.

Acil Kurye Gönderi Sözleşmesi Nedir?

Acil kurye hizmetinden yaralanmak isteyen kişiler, mutlaka sözleşme imzalamalıdır. Kargo personele teslim edilmeden önce, eğer sözleşme yapılmadıysa mutlaka talep edilmeli, sözleşme yapmayan firmalara kargolar asla teslim edilmemelidir. Sözleşme, göndericiyi garanti altına aldığı gibi, firmalar için de yasal bir zorunluluktur. Sözleşme, kargo teslim edilmeden önce elden verilir ve üzerinde kurumsal bilgiler bulunur. Acil kurye firmasının bilgileri ve göndericinin bilgileri sözleşmede yer alır.

Sözleşme yapmak, herhangi bir kayıt veya çalıntı durumuna karşı göndericinin mağdur olmaması açısından oldukça önemlidir. Sözleşme yapıldıktan sonra elden teslim alınmalı. Kargo teslim edildiğine dair resmi bir evrak mutlaka alınmalı ve sözleşme kargo alıcıya teslim edilene kadar kaybedilmemelidir. Sözleşme üzerinde, gerekli tüm kurumsal bilgilerin yazılı olduğundan emin olunmalı, eğer bu bilgiler yer almıyorsa kargo kesinlikle verilmemelidir.

Acil Kuryeler Ne Kadar Hızlıdır?

Acil kuryeler, en geç 30 veya 45 dakika içerisinde kargoyu teslim etmekle yükümlüdür. Bu hızın sağlanmasında, alınan eğitimler ve özel motorların kullanımı oldukça önemlidir. Motor avantajını kullanan acil kuryeler, trafiğe takılmadan kestirme yolları kullanabilir. Otobanlarda, arabaların aralarından sıyrılma ve manevra avantajına sahip olan motorlu kuryeler, teslimatları en kısa süre içerisinde gerçekleştirir. Acil kurye hizmetinin, daima hız avantajı sağlamasının yanı sıra, kargonun zarar görmemesi için de tüm önlemler alınmıştır.

Acil Kuryeler Paketleri Nerede Taşır?

Acil kuryeler, teslim alınan kargo paketlerini özel olarak üretilen taşıma kasalarında taşırlar. Bu taşıma kasaları, motorun arkasında yer alır ve tüm dış etkenlerden korunaklıdır. Özel olarak üretilen kasalar, kargonun darbelere maruz kalmasına engel olur. Engebeli yollardan geçen motordaki kargo, özel üretim kasanın içerisinde yüksek enerji çarpmalarından korunaklı bir şekilde saklanır. Bu sayede, kargo tamamen sorunsuz bir şekilde karşı tarafa teslim edilmiş olur.

Acil Kuryeler Paketleme Yapar Mı?

Acil kurye gönderilerinde paketleme işlemi, göndericiye aittir. Acil kuryeye kargo teslim edilmeden önce, dikkatli bir şekilde paketlenmeli ve korunmaya alınmalıdır. Doğru bir şekilde paketlenen kargo, özel tasarım taşıma kasaları ile birlikte ekstra korunmuş olur. Özellikle akışkan ve kırılabilir gönderilerde, paketlemeye oldukça önem verilmelidir. Akışkan, sıvı halde bir kargo gönderilecekse, taşmalara karşı gerekli tüm önlemler alınmalıdır.

Sıvının muhafaza edildiği şişe, kavanoz veya kutuların ağızları sıkı bir şekilde kapatılmalı ve ekstra önlemler de alınmalıdır. Kırılma tehlikesi olan kargolar için de bu durum geçerlidir. Kırılma tehlikesi olan ürünün etrafına, yumuşak bir siper sarılabilir ve bu siper bant ile sabitlenebilir. Bu sayede, çarpma tehlikesi gibi durumlara maruz kalan hassas ürün, yumuşak bir tepkime ile korunacaktır.

Acil kurye hizmetlerinde, paketlemenin göndericiye ait olduğu bir kez daha hatırlatılmalıdır. Paketleme işi oldukça önemli olduğu gibi, acil kuryenin çağırılmasından bir süre önce yapılması da önemlidir. Paketleme işinin acil kurye çağırılmadan önce yapılması, kurye personelinin kapıda paketi hızlı bir şekilde teslim alması ve beklemeden yola çıkması için önemlidir. Bu sebeple, paketleme işlemini önceden yapmalı ve doğru ve korunaklı bir şekilde paketleme işleminin gerçekleştirildiğinden emin olunmalıdır. Paket teslim edildiği andan itibaren, profesyonel acil kurye hizmeti veren personelinin koruması altında olur.

Paylaş
Başa Dön