Acil Kurye İçin Paketlemeyi Kim Yapar?

Hızlı teslimat yapılması gerekli anlarda paketlerin yerine hızlı ve zamanında ulaştırılmasını sağlayan acil kuryelerin teslim ettiği paketlerin kim tarafından paketlendiği merak eden insanlar internette acil kurye için paketlemeyi kim yapar? Diye aramalar yapıyorlar. Bu yazımızda bu soruya cevap arayacağız.

Acil Kurye Kimdir?

Acil kurye, hızlı teslim edilmesi gereken bir paketi hızlı bir şekilde yerine zamanında ulaştıran kişilere denir.

Acil kurye hizmetinde kısa zamanda gönderilen paketlerin yerine ulaşabilmesi hem paketi gönderen hem de paketi teslim alacak kişi açısından büyük önem taşır. Bu sebeple acil kurye hizmeti veren kişilerin veya kuruluşların işlerinde son derece profesyonel olmaları, harita bilgilerinin kuvvetli ve hızlı olmaları çok önemlidir.

Acil kurye hizmeti veren firmalar, acil kurye hizmeti yapabilmek için bünyelerinde deneyimli ve hızlı elemanları çalıştırırlar. Böyle yapmazlarsa yapılacak teslimatlar aksar bu da firmalar için kötü intiba uyandırır.

Acil Kurye İçin Paketlemeyi Kim Yapar?
Acil Kurye İçin Paketlemeyi Kim Yapar?

Acil Kuryelerin Özellikleri Nelerdir?

Acil kuryelerin özellikleri şunlardır;

 • A2 sınıfı ehliyete sahip olmaları gerekir.
 • En az ilkokul mezunu olmaları gerekir.
 • İyi derecede Türkçe bilmeleri gerekir.
 • Güçlü harita bilgileri olmalıdır.
 • Ciddi sağlık sorunlarının olmaması gerekir.
 • Acil kuryelerin görme ve işitme gibi organlarında ciddi sıkıntılarının olmaması gerekir.
 • İyi derecede motosiklet kullanabilmesi gerekir.

Bu şartları taşıyanlar acil kurye olabilirler.

Acil Kurye İle Neler Gönderilir?

Acil Kuryeler, evrak, paket, eşya ve yasal olan her şeyi taşıyabilir. Her alanda görevini yerine getirir.

Acil Kurye Hizmetinin Klasik Posta Hizmetlerinden Farkları Nelerdir?

Acil kurye hizmetinin klasik posta hizmetlerinden farklarını şöyle sıralayabiliriz. Klasik posta hizmetlerinde paketi posta merkezine kendiniz götürürsünüz veya anlaşmalı kargo şirketinin görevlisi gün içinde herhangi bir saatte ofisten veya evden kargonuzu alması için beklersiniz.

Acil kurye hizmetinde ise, seçtiğiniz kurye sizin adres bilgilerini ve alıcı bilgilerini alarak, en kısa sürede bulunduğunuz mevkide paketin boyutu ne olursa olsun paketi teslim alır. Klasik posta hizmetlerinde, gönderilen paketin teslim süresi 1 veya 2 gün sürer. Acil kurye hizmetinde ise alınan paket 1 veya 2 saat içinde şehir içinde istenilen adrese teslim edilir.

Acil Kurye Türleri Nelerdir?

Acil kurye hizmetleri kullanılan araca göre çeşitlere ayrılır. Bunlar, motokuryeler yani Küçük tatlı paketleri, evrak ve benzeri dikkatli olarak taşınması gerekli olan ve az yer kaplayan gönderilerin teslimatı için kullanılır. Motokuryeler, en zorlu trafik şartlarını aşarak paketleri adreslerine hızlıca teslim eder. Diğer acil kurye çeşidi ise arabalı kuryelerdir. Daha çok pasta ve çiçek gibi kolay bozulabilen ürünleri yani motor ile taşınamayacak ürünleri teslim etmek için kullanılır.

Acil Kurye Paket Gönderme ve Teslimat Aşamaları Nelerdir?

Acil kurye paket gönderim ve teslimat aşamaları şöyle gerçekleşir. İlk olarak Acil kurye paket teslimatı hakkında müşteri kaydı alınır. Tüm teslim detaylarını alınıp, paketin ne kadar ücretlendirileceği, teslimatın ne kadar süreceği hakkında müşterilere çabucak geri dönüş yapılacağı bildiriliyor. Daha sonra müşteri teslimata devam etmek istiyorsa, ödemeyi işleme koyarak paketi almak için kuryelerden birini gönderiliyor.

Kurye, süreci hızlandırmak için herhangi bir duraklama veya değişiklik yapmadan paketi doğrudan kapıdan kapıya teslim ediyor. Teslimat süresince, kurye paketin nerede olduğu ve hedefinden ne kadar uzakta olduğu ile ilgili veri terminali güncel tutuluyor. Kurye, paketin teslim noktasına ulaşınca ve başarılı teslimattan sonra müşteriye bir metin ile e-posta onayı gönderiliyor.

Acil Moto Kuryeler Ne Tür Paketler Taşıyabilirler?

Acil motokuryeler, ağırlığı 15 kilogramı geçmeyen paketleri taşıyabilir. Bu ağırlıktan daha fazla veya geniş ağırlıktaki paketler, sürücünün dengesini bozup, manevra kabiliyetini azaltacağından bu tür teslimatları arabalı kuryeler yapar.

Acil Kurye için Paketlemeyi Kim Yapar?

Acil kurye hizmetlerinde paketlemeyi, paketi gönderen kişi yapar. İster arabalı olsun ister motorkurye olsun her türlü eşya ve paket gönderiminde ürünlere herhangi bir şey olmaması için paketleme işlemini sağlam olarak gönderecek kişinin yapması çok önemlidir.

Aynı Şehirde Kargo Alıp Vermek Ne Kadar Sürer?

Acil kurye mesai saatleri dışında da sorunsuz şekilde çalışır. Nöbetçi kargo denilen bu sistemde aynı şehirde istediğiniz saatte kargo alıp verebilirsiniz. Aynı şehirde olanlar kargolarını yarım saat ile 2 saat arasında teslim alabilirler. Dağıtım süresi, mesafeye, trafiğin durumuna göre ve dağıtımın şekline göre değişir. Kurye dağıtım süreleri genellikle bir gün ile üç gün arasında değişir. Bu durum dağıtım şekline ve mesafeye bağlı olarak değişir. Acil işler için hızlı bir güzergâh belirlenmiştir.

Acil Kurye İçin Paketlemeyi Kim Yapar?
Acil Kurye İçin Paketlemeyi Kim Yapar?

Acil kurye İle Taşınan Paketlerde Teslimat Sırasında Gecikme Yaşanır Mı?

Acil kurye hizmetlerinde gecikme yaşanmaz. Bir paket alındığında bu paketi en kısa sürede yerine teslim etmeye çalışılır. Müşteri memnuniyetini ön planda tutan acil kuryeler, paketleri en hızlı şekilde adreslerine ulaştırabilmek için 7 gün 24 saat ellerinden geleni yaparlar.

Acil Kurye Hizmeti Nasıl Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Acil kurye hizmeti alırken şunlara dikkat etmek gerekir.

 • Acil Kurye web sitelerine çok güvenmemek gerekiyor.
 • Harita, adres ve lokasyonlara çok güvenilmemesi gerekiyor.
 • İnternette bulunan acil kurye sıralamalarına çok güvenmemek gerekiyor.
 • İnternette çıkan reklamlara fazla güvenmemek gerekiyor.
 • Acil kurye telefon numaralarına çok dikkat etmek gerekir.
 • Acil kurye uygulamalarına da pek inanmamak gerekiyor.
 • Çalışan kurye ve motosiklet sayısı bilgilerine araştırmadan inanmamak gerekiyor.
 • Acil, hızlı ve express gönderi teslimat zamanlarına araştırma yapmadan inanmamak gerekiyor.
 • Paket geciktiğinde söylenen sebeplere de fazla inanmamak gerekiyor.

Acil kurye hizmeti alırken bunlara dikkat etmek gerekir.

Acil Kurye Ücretlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Acil kurye hizmetinde, normal dağıtımlarda harcanan çabadan daha fazla bir çaba harcandığı için ücretlendirme de ona göre yapılır. Ancak bu kadar alım ve gönderme faaliyetlerine rağmen acil kurye hem güvenli hem de uygun fiyatlıdır.

Paylaş
Başa Dön