Acil Kurye Hizmetinin Posta Hizmetlerinden Farkı

Firmaların ya da kişilerin belirli zamanlarda evrak ya da paket göndermeleri gerekebilmektedir. Bunun için posta hizmetleri ya da kargo şirketlerinden yararlanılabilir. Ancak son zamanlarda evrakların ve paketlerin gönderimi için acil kurye hizmetleri de ortaya çıkmıştır. Evrakların ve paketlerin teslim edilmesi için verilen hizmetin posta ve kargo hizmetlerinden birtakım farkları vardır. Bu farklar sayesinde pek çok kişiler tarafından acil kurye hizmeti alınmaya başlanmıştır. Acil kurye hizmetinin posta hizmetinden farkı ise şunlardır;

  • Paket için posta merkezine gitmek gerekmez.
  • Paketin alınması için kargo elemanının beklenmesi gerekmez.
  • Evrak ve paketler kısa sürede teslim edilir.
  • 7/24 hizmet acil kurye hizmeti alınabilir.
  • Teslimata çıkan kuryenin takip edilmesi mümkündür.
  • Paket özelliğine göre kurye çeşidi belirlenebilir.
  • Gönderilen evrakın kaybolması gibi sorunlarla karşılaşılmaz.
  • Gönderilecek ürün çeşitliliği daha fazladır.

Evraklarınızın ya da paketlerinizin zamanında istediğiniz adreste olmasını ve sorun yaşanmadan teslim edilmesini istiyorsanız acil kurye hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Paket İçin Posta Merkezine Gitmek Gerekmez

Klasik posta hizmetlerinden yararlanmak istediğinizde başka bir adrese göndermeniz gereken evrak ya da paket için posta merkezine gitmeniz gerekir. Bulunduğunuz yerden uzak bir noktada olan posta merkezine gitmeniz size zaman kaybı yaşatır. Bu nedenle özellikle göndermeniz gereken bir evraksa zamanında ulaşmamış olabilir. Bunun yanı sıra posta merkezine ulaştığınızda yoğunluğun bulunması durumunda sıra beklemeniz gerekebilir. Bu da fazladan zaman kaybetmenize neden olur. Ancak acil kurye hizmetlerini tercih ederseniz göndereceğiniz paket için kurye elemanı verdiğiniz adrese gelir ve paketinizi teslim alır.

Paket İçin Kargo Elemanının Beklenmesi Gerekmez

Posta hizmetleriniz için kargo şirketleriyle çalışmanız da mümkündür. Bunun için evden paket alımı yapan kargolardan yararlanabilirsiniz. Ancak başvurunuz sonrasında kargo elemanının hangi saatte verdiğiniz adreste olacağı belli değildir. Bu nedenle gün boyunca kargo elemanının gelmesini bekleyebilirsiniz. Bu da paketinizin zamanında ulaşmamasına veya gecikme yaşamasına neden olur. Ancak acil kuryeyi tercih ettiğiniz de kurye elemanı en kısa sürede adresinizde olur. Gönderim için hazır olan paketinizi alıcı adresi bilgileriyle birlikte teslim alır. Sonrasında da teslimatı güvenli bir şekilde gerçekleştirilir.

Acil Kurye Hizmetinin Posta Hizmetlerinden Farkı
Acil Kurye Hizmetinin Posta Hizmetlerinden Farkı

Evrak Ve Paketler Kısa Sürede Teslim Edilir

Posta merkezinden evrak teslimi için yararlandığınız da merkezin gönderdiğiniz evrakı teslim etmesi 1-2 günü bulur. Bu nedenle acil olan evraklarınızın zamanında adresine ulaşması mümkün olmaz. Ancak acil kurye hizmeti acil olan evraklarınızın zamanında verdiğiniz adreste olmasını sağlar. Teslimatın yapılması gönderi adresine göre 1-3 saat gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleşebilir. Böylelikle imzalanması gereken bir evrak gecikmemiş olur.

Evrak yanı sıra hediye paketleriniz için de acil kuryeden yararlanabilirsiniz. Mutlu etmek istediğiniz sevdiğinize aldığınız hediyenin zamanında ulaşmasını ve doğum günü gibi önemli günün zamanında kutlamış olabilirsiniz. Birkaç saat içerisinde paketin teslim edilmesi sağlandığı için günlerce beklemek zorunda kalmazsınız.

7/24 Acil Kurye Hizmeti Alınabilir

Posta merkezleri ile acil kurye hizmetlerinin en önemli farklı hizmet saati farkıdır. Posta merkezleri mesai saatleri içerisinde teslimat yaparlar. Bu nedenle yaptıkları teslimatın zamanında yetişmemesi mümkündür. Acil kurye hizmeti 7/24 çalışır. Bu sayede istediğiniz zamanda bu hizmeti almak için ulaşabilir ve paketinizin teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. Hafta sonu, gece, gündüz veya resmi tatil aranmaksızın isteğiniz zaman teslimatın yapılması mümkündür. Bu sayede işlerinizde aksama yaşamazsınız.

Teslimata Çıkan Kuryenin Takip Edilmesi Mümkündür

Acil kuryenin posta merkezlerinden farkı gönderiyi alan kuryenin takip edilebilmesidir. Acil kurye hizmeti veren şirket tarafından sağlanan mobil uygulama ile kuryenin nerede olduğu takip edilebilir. Böylelikle teslimatın hangi zaman diliminde gerçekleşebileceği öğrenilerek ona göre hazırlık yapılabilir. Ancak posta merkezlerinde dağıtım elemanını takip edilmesi için özel hizmet yoktur. Dağıtıma çıktığını öğrenebilirsiniz ancak elemanın nerede olduğu gibi detaylı bilgiye sahip olmanız mümkün değildir. Gönderdiğiniz paketin ne zaman teslim edileceğini öğrenmek istiyorsanız acil kurye hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Paket Özelliğine Göre Kurye Çeşidi Belirlenebilir

Acil kurye hizmetinden yararlanırsanız göndereceğiniz paketin boyutuna ve ağırlığına bağlı olarak kurye çeşidi belirlemeniz mümkün olur. Bu kurye çeşitleri yaya kurye, moto kurye ve arabalı kurye olarak üçe ayrılır. Yaya kurye yakın mesafeye evrak teslim etmeniz gerektiğinde tercih edebileceğiniz kurye çeşididir. Moto kurye ise motor vasıtasıyla belirli mesafelere evrakınızın teslim edilmesi için seçebileceğiniz kuryedir. Ancak gönderiniz ağırsa ve motor aracılığıyla taşınması mümkün değilse arabalı kuryeden yararlanabilirsiniz. Kurye seçimini bu nedenle gönderinizin boyutu, ağırlığı ve gönderi mesafesini göze alarak seçebilirsiniz.

Posta merkezlerine paket teslim ettiğinizde gönderinin nasıl veya hangi araçla teslim edileceği konusunda sizin bir seçim yapmanız gerekmez. Posta merkezleri verdiğiniz adrese gidecek gönderileri belirlenen araca yükleyerek elemanlarının görevlendirilmesini ve teslim edilmesini sağlar.

Gönderilen Evrakın Kaybolması Gibi Sorunlarla Karşılaşılmaz

Acil kurye ile posta hizmetlerinin önemli bir farkı da gönderilen evrakların kaybolma durumuyla alakalıdır. Posta hizmetlerinde gönderilen paketlerin ve evrakların sayısının fazla olması kayıplara neden olabilir. Bu durumda mağduriyet yaşamanız kaçınılmazdır. Ancak acil kurye hizmetinde gönderi kaybının yaşanması rastlanan bir durum değildir. Çünkü acil kurye hizmetlerinde genellikle gönderi özel olarak belirlenen adrese teslim edilir. Aynı anda birden fazla gönderinin teslim edilmesi durumu çok fazla yaşanmaz. Bu nedenle de gönderilecek paketlerin karışması ya da kaybolmasıyla karşılaşılmaz.

Acil Kurye Hizmetinin Posta Hizmetlerinden Farkı
Acil Kurye Hizmetinin Posta Hizmetlerinden Farkı

Gönderilecek Ürün Çeşitliliği Daha Fazladır

Posta hizmetleri ile acil kurye hizmetleri arasında gönderilecek ürün çeşitliliği yönünden de farklılık vardır. Acil kurye aracılığıyla daha fazla ürün çeşidinin gönderilmesi mümkündür. Özelikle posta hizmetlerinde sıvı ürünlerin gönderilmesi pek mümkün olmaz. Ancak acil kuryeler aracılığıyla içecek gibi sıvı ürünlerin gönderilmesi de mümkündür. Bunun için ürünlerin zarar görmeyecek şekilde gönderici tarafından paketlenmesi yeterlidir. Ancak acil kurye tarafından taşınması mümkün olmayan ürünler de bulunur. Bunlar canlı hayvan, patlayıcı madde, yasal olmayan ürünler ve can güvenliğini tehlikeye atacak ürünlerdir.

Paylaş
Başa Dön